Замість каштанів - ялівці: чому на Хрещатику посадили кущі та чи повернеться назад символ міста

Замість каштанів - ялівці: чому на Хрещатику посадили кущі та чи повернеться назад символ міста

Фото: УНІАН

Каштани вперше висадили на Хрещатику після закінчення Другої світової війни.

У Києві на Хрещатику на місцях, де раніше були каштани, висадили ялівці. Через нові рослини у соцмережах здійнявся неабиякий галас: "Туйовий Хрещатик", Торт "Київська туя" та порівняння із хрестами на цвинтарі. 

Чи повернуться назад каштани — у сюжеті Сніданку з 1+1.

Каштани з’явились у Києві ще у 18 столітті, а на Хрещатику алеї з них висадили після Другої світової війни. Відтоді саме каштан вважається головним символом Києва. 

Утім, у 21 столітті на Хрещатику каштани гинуть. На центральній вулиці стало забагато автівок, бетону. Взимку все навколо засипають сіллю, а тому деревам важко вижити в таких умовах, каже біологиня Ірина Єжель.  

"Дерева так само, як люди. Вони потребують свіжого повітря. Каштани є дуже чутливими видами до сухих вітрів, до сухого повітря. Оскільки температура в місті влітку надмірно підвищується, то каштанам дуже нелегко", - пояснила кандидатка біологічних наук Ірина Єжель. 

 У КМДА  вже декілька років шукають альтернативу, але рішення висадити кущі, замість дерев, неабияк засмутило киян. 

Чому на Хрещатику висадили ялівці і чи повернуться каштани

Чому на Хрещатику висадили ялівці і чи повернуться каштани

Варто сказати, що на Хрещатику висадили все ж не туї, а ялівці. Хоч ці рослини дуже схожі, та вони все ж різні. Утім, як би вони не називались, їхня разюча відмінність від символічних для Києва каштанів – це розмір.

Мистецтвознавиця Зоя Звиняцківська пояснює, що лінія каштанів врівноважувала різноманіття архітектури Хрещатика. “Славетні київські каштани створювали єдиний шлях людини, що йшла Хрещатиком, не дивлячись на строкатість архітектури з різних боків. Зараз Київрада перетворюється на палац, а ці ялівці перетворюються на такі регулярні дерева, перед входом в цей палац. Тобто демократичну вулицю з каштанами розірвано, посередині з’являється така палацова структура”, - вважає фахівчиня. 

У "Київзеленбуді", який відповідальний за рослини на Хрещатику, присягаються, що висадити ялівець - це тимчасове рішення. “Ми їх наступного року будемо викопувати та висаджувати у міських парках”, - каже в.о. генерального директора КП "Київзеленбуд" Олексій Король. 

За рік масштабна реконструкція Хрещатика. Саме тоді і планують висадити нові, великі дерева. Місто ще думає, чи це будуть каштани або більш витривалі платани. Для них життя в місті  менш травматичне. "Київ - це місто каштанів. Тому, якщо ми найдемо і сорт, і умови, які необхідні, аби на Хрещатику висадити, ми висадимо каштани", - додав Олексій Король. 

Все ж, які саме дерева обрати в "Київзеленбуді" ще не вирішили. Там пообіцяли, коли будуть ухвалювати остаточне рішення, то спитають думку киян.

Кореспондент Сніданку з 1+1 Карл Волкогон.

Повʼязані теми:

Наступна публікація