Загадкова смерть волонтера Кучапіна: чому друзі вважають, що його вбили і як розслідують справу

Загадкова смерть волонтера Кучапіна: чому друзі вважають, що його вбили і як розслідують справу

Фото: Олександр Чекменьов / facebook.com

Поліція все ж пообіцяла перевірити усі версії загибелі волонтера.

У орендованій квартирі у Дніпровському районі столиці 22 липня було знайдено тіло керівника "Дому милосердя Київ", волонтера Олексія Кучапіна, який зник 16 липня.

Правоохоронці повідомили, що під час попереднього огляду тіла криміналісти не виявили зовнішніх ознак насильницької смерті. Тож кримінальне провадження розслідується за ч. 1 ст. 115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України із додатковою кваліфікацією - природна смерть. 

Утім, численні друзі Олексія Кучапіна не вірять у це та розповідають про дивні речі, які відбувалися після його зникнення. Що відомо про життя та смерть керівника "Дому милосердя Київ", і як розслідують справу - розбирався сайт ТСН.ua.

Олексій Кучапін: хто він і чим займався

Відомо, що Олексію Кучапіну було 39 років. Він ревний вірянин, щасливий сім'янин і новоспечений татусь - 6 липня у Олексія з дружиною Оленою народилася донечка Емма.

За словами знайомих, Кучапін останнім часом займався розслідуванням справ, пов'язаних із експортом дітей, і намагався допомогти вирватися з рабства дівчаткам-сиротам. Також він допомагав безпритульним і намагався повертати відібрані у бабусь і осіб з інвалідністю квартири.

У грудні 2017 року він зареєстрував громадську організацію "Дім милосердя Київ".

За даними "Інформатора", один з останніх проєктів громадської організації Кучапіна - це заміський будинок-притулок для бездомних людей похилого віку "Гавань".

Крім того, за даними NV.ua, на ім'я Олексія Кучапіна також оформлено три підприємства:

  • Товариство з обмеженою відповідальністю "М-Стаф", зареєстроване у Дніпрі у 2002 році, напрямки діяльності якого - посередництво в торгівлі і консультування з питань комерційної діяльності та управління;
  • ТОВ "Вестбуд КС", зареєстроване в Києві у 2007 році. Напрямки діяльності - будівельні роботи та посередництво в торгівлі;
  • ТОВ "Торговий дім "Промінвест", зареєстроване у 2010 році в Києві. Спеціалізація - оптова торгівля паливом і будматеріалами та консультування з питань комерційної діяльності й управління.

Також, за даними священника-волонтера Захарії Керстюка, Кучапін під час карантину за свої гроші знімав квартири і селив туди безпритульних. На одній з таких квартир і знайшли його тіло.

Що каже поліція

Смерть Олексія Кучапіна поліція почала розслідувати за ч. 1 ст. 115 (Умисне вбивство) Кримінального кодексу України із додатковою кваліфікацією - природна смерть. Про це стало відомо із повідомлення, оприлюдненого відділом комунікації поліції Києва зранку 22 липня. 

Увечері наступного дня, 23 липня, з'явилося повідомлення про те, що під час огляду квартири правоохоронці, окрім документів та особистих речей померлого, вилучили 11 пігулок білого кольору, а на столі виявили записку.

Сьогодні, 24 липня, у Деснянському управлінні поліції Києва ТСН.ua сказали, що кваліфікація "природна смерть" не змінювалась навіть після повідомлення про знайдені таблетки і записку. "Кваліфікація не змінювалась, це все, що ми можемо наразі сказати", - зазначили у поліції. 

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко 24 липня повідомив, що смерть Кучапіна не розслідують, як вбивство, оскільки слідів насильницької смерті на тілі виявлено не було. Він додав: "Якщо в когось є якась інформація, яка вказує на вбивство і може допомогти слідчим, ця людина може її надати поліції".  

У поліції запевнили, що жодних скарг і заяв з боку дружини Олексія Кучапіна Олени не було. Водночас у "Домі милосердя Київ", керівником якого був Кучапін, заявили, що "поліція спрацювала професійно, оперативно, в рамках прийнятих процедур, і ми дуже вдячні за співробітництво. Жодних претензій до дій органів влади немає".

 

Дорогі наші партнери і друзі! Ми дуже вдячні всім, хто доклав зусиль, розповсюджуючи інформацію про ситуацію з Олексієм...

Опубліковано Дім Милосердя Київ Четвер, 23 липня 2020 р.

 

Чому друзі не вірять у природну смерть і вважають, що Олексія вбили

Водночас численні друзі не вірять у природну смерть Кучапіна, вони переконані, що Олексія вбили через його громадську діяльність.

Відомий український фотограф Олександр Чекменьов написав, що зараз справу закриють, спишуть на "природну смерть", бо так простіше. "У мене немає сумнівів, що його вбили", - підкреслив він.

Чекменьов розповів, як о другій годині ночі тіло з 139-ї квартири з сьомого поверху за адресою Комбінатна, 25-а, було винесено поліцією, точніше спеціальною службою у присутності поліції, в чорному мішку. Потім господар квартири, яку нібито знімав Олексій Кучапін, виніс закривавлений диван на звалище. 

Чоловік зазначив, що у Олексія два тижні тому народилася дочка, і він був щирим вірянином, якого рідко зустрінеш у житті. "Я працював з ним майже три роки, людина честі і неухильної віри в Господа, зрадити якого він не міг", - підсумував Олександр.

NB В два часа ночи тело из 139 й квартиры с 7 го этажа по адресу Комбинатная 25а было вынесено полицией точнее...

Опубліковано Alexander Chekmenev Середа, 22 липня 2020 р.

Інші друзі, коментуючи знайдені пігулки та записку, додають, що віруюча людина не могла накласти на себе руки, так як це є найбільший гріх. 

Ще один друг і однодумець Олексія Кучапіна, священник-волонтер Захарія Керстюк теж не вірить у природну смерть Олексія. Керстюк напередодні розповідав про численні погрози у їхній з Олексієм бік через допомогу безпритульним. Священник зауважив, що погрози посилились особливо під час карантину, коли на щоденній основі вони годували знедолених сиріт, інвалідів, людей похилого віку, душевнохворих та інші групи безпритульних (часто бувало, що більше 1 000 чоловік за один раз), на Київському вокзалі.

"Тепер "Вокзальні" погрози нас усіх ліквідувати - стали реальністю! Вони стримали своє слово, і почали потихеньку прибирати тих, хто (на їхню думку) дестабілізував обстановку всередині утримуваних в рабстві ними людей. І ось тепер Льошу знаходять мертвим... І від цього хочеться просто ридати… Це фрустрація... Адже ми просто допомагали тим, хто в цій країні був не потрібен нікому. А нас за це вбивають! Прости нас, братику, ти врятував стількох знедолених, а ми не змогли тебе захистити", - написав він. 

Лёшу нашли, мёртвым! У нас шок! Теперь «Вокзальные» угрозы нас всех ликвидировать - стали реальностью! Они сдержали своё...

Опубліковано Захарією Керстюком Середа, 22 липня 2020 р.

Крім того, день тому Керстюк, на своїй сторінці в Facebook написав: "16.07, віруюча, успішна людина, сповнена планів, сил та енергії. Щасливий чоловік і батько. Людина, яка все своє життя присвятила допомозі бездомним (і якій через цю допомогу постійно погрожували, принижували й усіляко гнобили), йде з дому і каже: "Кохані, я проскочу у Дніпро на деньок у справах безпритульних. Поїду BlaBlaCar. Не сумуйте, скоро повернуся".

Після чого, за словами Керстюка, Олексій Кучапін "самостійно видаляється з усіх секретних чатів, де волонтери обговорювали ситуацію навколо бездомних і допомогу їм, відключає свій телефон і викидає його".

Фото: із соцмереж

"Також він видаляє інформація про його замовлення із BlaBlaCar (мотив поки не пояснюють). І ось 21.07 він приходить на одну із квартир, яку знімав для звільнених з рабства знедолених людей, і тихенько там вмирає (де він був п'ять діб, поліція теж поки не пояснює)", - зазначає Керстюк.

И так, что мы имеем по состоянию на 11:00, 23.07. Коротко и без эмоций! Версия полиции: 16.07, верующий, успешный...

Опубліковано Захарією Керстюком Четвер, 23 липня 2020 р.

Своєю чергою волонтери розпочали власне розслідування. Зокрема, приїхали на квартиру, яка розташована по вулиці Комбінатній, 25-а, де знайшли мертвим Олексія Кучапіна.

"Поруч із смітником вони побачили диван, який стояв у цій квартирі (волонтери часто бували там раніше). Цей диван був весь закривавлений, кров навіть стікала ще з нього", - стверджує Керстюк. 

За словами свідків, тіло Олексія Кучапіна нібито поліція винесла із квартири близько 2:00 ночі 21 липня, а диван винесли якісь люди близько 3:00. "Також квартира вся повністю вимита і вичищена, там зараз як в операційній", - кажуть волонтери.

За словами друзів Олексія Кучапіна, господар квартири наляканий та нічого не хоче говорити. "Ви не змогли захистити його, не зможете і мене", - передають його слова волонтери. Крім того, наразі, за словами друзів, ще ніхто не бачив тіла загиблого керівника "Дому милосердя". 

 

Мы почти были у цели.. В одном шаге от шанса на справедливость. А Вы взяли и пЕредали Лешу. Предали не только его...

Опубліковано Захарією Керстюком Четвер, 23 липня 2020 р.

Крига скресла: у МВС пообіцяли перевірити усі версії загибелі активіста

Тим часом поліція обіцяє перевірити усю наявну інформацію, а також чекає на висновки низки судово-медичних експертиз. Про це сьогодні заявив заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко під час спілкування з активістами біля Міністерства внутрішніх справ.

"Провадження зареєстровано за ст. 115 Кримінального кодексу (умисне вбивство). Провадження саме за цієї статтею реєструється завжди, коли знаходять тіло людини і якщо є підозра, що смерть настала з якихось негативних обставин. Проте, під час огляду місця загибелі Олексія Кучапіна, фактів, які одразу б вказали на насильницький характер смерті, виявлено не було. Але правоохоронці ретельно перевірять усі можливі версії його загибелі", - зазначив Антон Геращенко.

За словами заступника міністра, під час огляду квартири правоохоронці, окрім документів та особистих речей померлого, на столі виявили передсмертну записку. "Всі речові докази направлені на проведення відповідних експертиз, зокрема, гістологічної, хімічної, фармакологічної, графологічної та психологічної. Оглянувши квартиру, поліцейські встановили, що обстановка всередині не була порушена, двері без пошкоджень", - сказав Антон Геращенко.

Директор Департаменту комунікації МВС Артем Шевченко додав, що правоохоронці також відшукали свідка, з яким спілкувався загиблий перед смертю. Свідок, за його словами, надав "важливі покази для слідства". Плями на дивані, який викинули з квартири, де знайшли мертвим Олексія Кучапіна, за версією поліції, виникли внаслідок розпаду тіла померлого. 

Проте волонтери продовжують наполягати, на речовому доказі "саме кров, а не сукровиця та гній, які виникають при розпаді тіла". 

"Останній пост"

Один із однодумців Олексія Кучапіна Захарія Керстюк ввечері 24 липня опублікував на своїй сторінці в Facebook пост, у якому розкрив нові деталі смерті волонтера.

Зокрема, він вкотре наголосив, що справа, яку наразі намагаються подати як самогубство, "шита білими нитками".

Хтось, за словами Керстюка, зламав акаунти Олексія Кучапіна й отримав доступ до його сторінок у соцмережах. Крім того, телефон волонтера, який зник, як вдалося дізнатися у оператора, також кілька разів вмикали.

"Зламали акаунт", - насамперед подумали ми, коли побачили допис на сторінці "Дому милосердя", адже ми всі знали, що цією сторінкою керував особисто сам Льоша, через свій акаунт у ФБ, зі свого особистого телефону, який безслідно зник, і при Льоші його не знайшли. Ще днем ​​раніше дивним чином починає працювати сайт, доступ до якого теж був тільки у Льоші, але вже з підчищеною інформацією про деяку діяльність", - розповів Керстюк і додав, що як виявилося згодом, акаутом таки керували інші члени "Дому милосердя".

"Але як ці люди отримали доступ до сторінки, це, для нас всіх, залишилося загадкою", - каже Керстюк.

Крім того, за словами Керстюка, у записці, яку нібито знайшла поліція біля тіла загиблого, було написано наступне (не дослвіно): "Моє життя була поганим  і неправильним, і мені не вдалося це виправити!".

Хоча, каже Керстюк, будь-хто з друзів і волонтерів може підтвердити, що у Олексія Кучапіна було безліч планів, а про його життєрадісність та відданість своїй справі знають усі.

Это будет мой последний текст, в этой пагубной для всех нас истории. И так, в том самый момент, когда мы уже с Вами...

Опубликовано Захарией Керстюком Пятница, 24 июля 2020 г.

Тим часом у "Домі милосердя" повідомили, що прощальна церемонія з Олексієм Кучапіним відбудеться 25 липня у церкві Св. Катерини о 10.00. За адресою: вул. Лютеранська, 22.

Повʼязані теми:

Наступна публікація