Задимлена столиця: чому Київ кілька днів потерпає від смогу та як це впливає на здоров'я містян

Задимлена столиця: чому Київ кілька днів потерпає від смогу та як це впливає на здоров'я містян

Фото: УНІАН

Головними чинниками брудного повітря у Києві називають велику кількість автівок, горіння торфовищ та роботу заводів.

Уже кілька днів поспіль кияни потерпають від задимлення. Від неділі навколо столиці горять торфовища і несанкціоноване сміттєзвалище. Вогню не видно, але кілька районів, зокрема Бориспільський, мають проблеми з чистотою повітря.

Розповідаємо, що трапилось з екологією в столиці та що про це думають лікарі.

Основні забрудники повітря

Навколо Києва наразі горять торф’яники - чотири доби пожежники намагаються їх загасити. Окрім торф'яників, днями горіло ще й сміттєзвалище. Київ місцями затягнуло смогом. У соцмережах мешканці одразу кількох мікрорайонів скаржаться на нестерпний сморід – потерпає Лівий берег, задимлення відчувається і в районі Палацу "Україна". 

Ще одна причина, що провокує сильні загоряння - паління селянами залишків сміття та трави. Але необережне поводження з вогнем призводить до масштабних пожеж. ДСНС наводить приклад, як 11 вересня загорання сухої трави розповсюдилось на приватні господарські споруди та житлові будинки, в результаті було знищено 3 житлові та 3 господарські будівлі на площі 700 м. кв., приватні автомобілі.

Крім того, жителі "Осокорків" скаржаться на роботу сміттєпереробного заводу "Енергія". Кажуть, що смердить настільки сильно, що протягом літа доводилося перебувати у домівках з зачиненими вікнами.

А от головна проблема в місті - це забруднення домішками, які викидаються автотранспортом. У Центральній геофізичній обсерваторії ім. Бориса Срезневського ДСНС України, зазначають, що найбільший рівень забруднення повітря простежується в районах великих автомагістралей міста. За їхніми даними влітку найбільш забруднене повітря було в районі Деміївської і Бессарабської площ.

Фото: УНІАН

Істотна забрудненість також була зафіксована на проспекті Перемоги (район метро "Святошин") і Оболонський, вулиці Олександра Довженка (біля метро "Шулявська"), площі Перемоги, бульварі Лесі Українки, бульварі Вацлава Гавела.

Чи можна відстежити якість повітря?

Влітку міська ініціатива Kyiv Smart City запустила платформу моніторингу якості повітря в столиці. Сервіс доступний на порталі air.kyivsmartcity.com.

Дані про якість повітря візуалізовані на інтерактивній карті - з її допомогою можна дізнатися, чим належить сьогодні дихати в конкретному районі. Інформація оновлюється кожні 10 хвилин.

Скріншот, air.kyivsmartcity.com

Поки дані знімають для 10 різних районів столиці - в майбутньому мережу планують розширити до 30 незалежних вимірювальних станцій.

Забір повітря здійснюється щодня, його аналізують по 8 показниками:

  • формальдегід (CH₂O),
  • діоксид азоту (NO₂),
  • чадний газ (CO),
  • кисень (O₂),
  • вуглекислий газ (CO₂),
  • температура,
  • вологість,
  • атмосферний тиск.

Найчистішим вважається показник у 100 одиниць. Чим більше забруднювальних часток у повітрі, тим, відповідно, нижчий індекс.

На момент публікації за даними цього моніторингу найзабрудненіші райони Києва - Харківський масив, Позняки, Осокорки, що на Лівому березі столиці. Наразі тут сильно підвищений рівень монооксиду азоту, озону, бензену та діоксиду азоту. Більшість з цих газів є отруйними та блокують транспортування кисню та клітинне дихання. Бензен своєю чергою є викидом хімічних підприємств.

Скріншот, air.kyivsmartcity.com

Чому це небезпечно?

Як розповіла у коментарі ТСН.ua лікарка-терапевт, пульмонологиня клініки "Медіком" Юлія Лисак, згідно звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) забруднене довкілля є однією з найголовніших причин високої смертності у світі. За даними організації, майже чверть населення планети помирають саме через погані екологічні умови: екологічні ризики зумовлюють виникнення понад 100 найнебезпечніших хвороб, і щороку саме вони вбивають 12,6 млн людей, а це - 23% усіх смертей, які трапляються у світі.

У ВООЗ зазначають, що два найбільші "екологічні" вбивці у світі – це інсульти та інфаркти (2,5 млн на рік). Далі йдуть хвороби серця (2,3 млн) та рак (1,7 млн), респіраторні хвороби, такі як захворювання верхніх дихальних шляхів, серцева недостатність, бронхіти, астма, пневмонія, емфізема легень та алергічні хвороби (1,4 млн) та діарея (846 тисяч). У доповіді ВООЗ визначено цілу низку екологічних причин і їхній зв'язок зі смертністю, а саме: забруднення навколишнього середовища, вплив хімічних речовин, зміна клімату та ультрафіолетового випромінювання, понад 100 захворювань і травм та інші.

Внаслідок забруднення повітря відбувається загострення хронічних захворювань верхніх дихальних шляхів, що викликано, зокрема, подразнювальним впливом оксидів сірки, азоту, вуглецю, альдегідів і продуктів їх трансформації, які потрапляють в атмосферу міста з відпрацьованими газами від автотранспорту.

Захворюваність на пневмонію, інфаркт міокарда, алергічні хвороби, зокрема бронхіальну астму, яка також пов’язана із забрудненням повітря. Смог викликає у людей подразнення очей, слизових оболонок носа і горла, симптоми задухи, загострення легеневих та різних хронічних захворювань.

Фото: ТСН.ua

Основні методи боротьби з забрудненим повітрям повинні здійснюватись на рівні держави, каже Лисак.

Водночас, за словами лікаря, кожен може зробити свій внесок для зниження темпів забруднення атмосфери: рідше використовувати автомобілі, купувати якісний бензин, підтримувати свій автомобіль в хорошому стані, користуватися енергозберігальними лампочками, вимикати комп'ютер на ніч, вимикати зарядний пристрій, відмовитись від поліетиленових пакетів, купувати менше води в пластикових пляшках, використовувати сірники замість запальничок, посадити дерево, вирощувати кімнатні рослини, робити регулярне вологе прибирання приміщення, а також провітрювання; не залишати відкритими пляшки з мийними та дезінфікувальними засобами та інше.

Які профілактичні заходи можна здійснити для упередження захворювань?

За словами спеціаліста, дотримання режиму праці та відпочинку; дотримування правил особистої гігієни; відмова від шкідливих звичок, таких як паління або зловживання спиртними напоями, регулярна фізична активність, загартовування, уникнення стресів, професійних шкідливих умов, пов'язаних з вдиханням різних шкідливих речовин, повноцінне збалансоване харчування, регулярні прогулянки на свіжому повітрі найменше по 2 години щодня, особливо взимку, та вчасне лікування хвороб можуть уберегти жителів великих міст від небезпечних захворювань.

Для профілактики загострення хронічних захворювань рекомендовано щорічне щеплення від грипу. Під час епідемії грипу уникати людних місць, носити марлеву пов'язку, хворим під час чхання та кашлю рот і ніс треба затуляти хустинкою, щоб не заразити грипом людей.

Через пожежі на торфовищах і сміттєзвалищах кияни потерпають від задимлення

Через пожежі на торфовищах і сміттєзвалищах кияни потерпають від задимлення

Нагадаємо, концентрація вуглекислого газу у атмосфері планети вперше за останні 800 тисяч років перевищила позначку 415 мільйонних часток. Що це означає для планети та здоров'я людей читайте у нашому матеріалі.

Повʼязані теми:

Наступна публікація