Як у Києві купити кавун і не отруїтися: поради ТСН

Як у Києві купити кавун і не отруїтися: поради ТСН

Фото: УНІАН

Сезон смачних плодів у розпалі, але не варто забувати про безпеку.

В Україні на місяць раніше, ніж зазвичай, стартував сезон кавунів. Ягоди почали з'являтися на ринках, у супермаркетах і просто на придорожніх розкладках, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Дмитро Мороз здригається навіть при згадці про кавуни. Чотири роки тому його сім'я викреслила з життя те, що так любила, бо за сезонні ягоди поплатилися трьома днями в ліжку, кілограмами пігулок та десятками літрів випитої води. Ризикувати здоров'ям більше не готові. "Фактично, я був на межі життя та смерті, навіть не міг поїхати в лікарню для того, щоб звернутися до лікаря - мені настільки було погано. Я не міг відкрити двері", - пригадує чоловік, який тепер шукає 100-відсотково надійний спосіб купити кавун, аби не отруїтися.

Початок сезону: лікарі не рекомендують починати їсти кавуни

Початок сезону: лікарі не рекомендують починати їсти кавуни

Журналісти вирішили скористатися еко-тестером. Це прилад може перевірит вміст шкідливих речовин навіть у повітрі та воді, так само, як і проінспектувати кавуни на нітрати. Він відкалібрований відповідно до міжнародних норм – для кавунів допустима доза складає 60 мг/кг. Придбаний на базарі 6-кілограмовий кавун показав меншу цифру, отже, ним можна ласувати. Самі продавці тестерів не мають – покладаються на лабораторію і на власний організм. "Це нормальна пора, в цьому році жарке літо, вони раніше визріли. Можна спокійно їх їсти і не боятися", - кажуть вони.

Стихійна торгівля на узбіччі траси також не боїться перевірок. Лікарі рекомендують купувати кавуни до 7 кілограмів – такі безпечніші. Але й один з найбільших показав цифру, меншу 30 – тобто вдвічі нижчу за граничний показник. Покупців на такій точці більше, ніж на ринку, і документів відповідності вони не просять. "Вони не перший рік тут. Люди часто беруть, ми тут брали. Покладаємося на репутацію", - кажуть покупці.

На черзі – кавун із супермаркету. Його результат теж у межах норми. Так твердить тестер, вартість якого стартує від 2 тисяч гривень. Але перевірити вміст нітратів можна і народними способами – наприклад, розрізати та дослідити прожилки. Якщо вони темно-жовтого кольору, то до такого кавуна ліпше поставитися з пересторогою. Пам'ятати варто про те, що шкідливі речовини накопичуються ближче до шкірки, а серединка безпечніша.

Ще один народний спосіб радить перевірити якість кавуна за допомогою води. У прозорі склянки складається м'якоть, заливається водою і все розмішується. Якщо вода не стала мутною, а її колір не дуже відрізняється від кольору м'якоті, це значить, що їсти можна.

Хороші результати тестів цьогоріч пояснюються тим, що українські виробники обирають супер-ранні сорти кавунів, аби продати більше і дорожче – у Європу. А там до нітратів ставляться суворо. Частина вирощених плодів залишається в Україні – та потрапляє у продаж.

Минулого року ТСН уже закликала дотримуватися певних правил для того, щоб обрати гарний солодкий кавун. Зокрема, варто звертати увагу на колір плями на кавуні. Якщо вона біла, то це свідчить, що кавун недостатньо зрілий. Якщо вона стає жовтішою – він уже достиг.

Кореспондент ТСН Ольга Нескородяна

Повʼязані теми:

Наступна публікація