Як "Київенерго" киян загартовує. Чому у столиці немає гарячої води

Як "Київенерго" киян загартовує. Чому у столиці немає гарячої води

Фото: Pexels

Поки "Київенерго" воює з Кабміном та соромить боржників, залишається невідомою дата поновлення гарячого водопостачання.

У Києві назрів енергетичний колапс, унаслідок якого жителі кількох столичних житлових масивів (Оболоні, Троєщини, частини Подолу, Лісового та Воскресенського масивів) з 30 травня залишилися без гарячої води.

Гарячою водою ці масиви забезпечує столична ТЕЦ-6, але її роботу довелося зупинити через припинення газопостачання. Як пояснили у "Київенерго", це сталося через їхню заборгованість перед "Київтрансгазом" (яким володіє НАК "Нафтогаз України").

У нестачі коштів "Київенерго" винуватить державу, яка не профінансувала пільги та субсидії, та самих споживачів, які заборгували за тепло.

"Столична ТЕЦ-6 відключена від газопостачання. Причина - заборгованість "Київенерго" перед "Київтрансгазом" за транспортування газу через заборгованість споживачів", - йдеться у повідомленні на сторінці "Київенерго" у Facebook.

Фото: ТСН.ua

У прес-релізі "Київенерго" від 30 травня навели суми заборгованості: "Станом на 1 травня борг столиці за теплоенергію становив майже 4,9 мільярда гривень. При цьому частка боргу держави складає близько 2 млрд грн, з них 1,2 млрд грн – некомпенсовані пільги та субсидії в теплопостачанні, а 0,8 млрд грн – некомпенсована різниця в тарифах за минулі роки. Водночас борг ПАТ "Київенерго" перед НАК "Нафтогаз України" за спожитий газ для виробництва теплоенергії досяг на 1 травня 3,2 млрд грн. А борг за транспортування газу до ТЕЦ-6 перевищує 370 мільйонів гривень, 108 мільйонів гривень з яких – непрофінансовані державою пільги та субсидії".

Крім того, у "Київенерго" попередили боржників, що вони не отримають субсидію, якщо не сплатили комуналку вже як мінімум за два місяці. Це правило прописано у змінах до постанови Кабміну №300 від 26 квітня 2017 року.

Ця ситуація ускладнюється відключеннями гарячої води споживачів п'яти районах Києва - Голосіївського, Печерського, Солом'янського, Дарницького та Шевченківського. Про відключення у "Київенерго" повідомили 23 травня, пояснили його підготовкою до наступного опалювального сезону та обіцяли завершити за тижні.

Відтак жителям цих районів гаряче водопостачання мали відновити 6 червня. Проте читачі ТСН.ua, які проживають, зокрема, у Шевченківському районі, повідомляють, що вода наразі не потеплішала.

Через борги "Київтрансгаз" без гарячої води залишились декілька районів Києва

Через борги "Київтрансгаз" без гарячої води залишились декілька районів Києва

7 червня "Київенерго" назвало ще одну причину відключення ТЕС - незадовільне регулювання галузі. У зверненні компанії до Мінрегіонбуду з проханням врегулювати критичну ситуацію в теплоенергетиці йдеться про необхідність внесення змін до постанови Кабміну № 217.

Згідно з цим документом, кошти, що сплачують споживачі за опалення та гарячу воду, автоматично надходять на спеціальні рахунки та розщеплюються на користь НАК "Нафтогаз України". Проте через встановлені пропорції, що не відповідають реальному стану справ, твердять у "Київенерго", "Нафтогаз" отримує більше, ніж мав би.

"Це призвело протягом опалювального сезону 2016/2017 рр. до списання з рахунків КИЇВЕНЕРГО на користь "Нафтогазу" на 938 млн грн більше, ніж передбачено структурою діючого тарифу", - йдеться у повідомленні "Київенерго".

Крім того, "Київенерго" звернулося до Мінфіну з проханням "ухвалити рішення про погашення державного боргу з пільг та субсидій, щоб теплопостачальники змогли розрахуватися з газовими боргами і відновити роботу ТЕЦ-6".

До речі, технічно зупинка ТЕЦ-6 може негативно позначитися на її обладнанні, кажуть у "Київенерго". "Не працюють не тільки водогрійні котли, а й парові. Почалося застигання мазуту та зволоження водню", - йдеться у повідомленні.

Також у "Київенерго" застерігають, що проблеми можуть початися і з електропостачанням, якщо не вжити термінових заходів.

У розрізі ситуації, що склалася, варто згадати про ініціативу київської влади про відсторонення "Київенерго" від надання комунальних послуг киянам. Експерти не відкидають, що це може бути ймовірною причиною до розпалювання енергетичного конфлікту.

Фото: УНІАН
Андрій Новак, голова економістів України:

- Віялові відключення води по районах Києва - це багаторічна практика, яка відбувається кожного літа. І заявлений період відключення на два тижні часто затягується на місяць. Суть - нібито профілактика. А насправді - "економія" коштів, які споживачі продовжують сплачувати за гарячу воду. Тобто ті, хто контролює фінансовий потік, економлячи на споживачах, заробляють за цей період чисті корупційні кошти.

Заборгованість споживачів зараз не є новиною. Через різке падіння реальних доходів багато сімей не здатні вчасно оплачувати в повному обсязі комунальні послуги. Плюс останніми роками додається ще й проблема субсидій. Очевидно, що вони не покривають багаторазове підвищення цін на всі види ресурсів, яке відбулося за останні три роки. Тому цього року маємо певне загострення цієї проблематики більше, ніж це було раніше.

Тут необхідне рішення Кабінету міністрів, яке би монетизувало самі субсидії або впровадило би форму автоматичного покриття затрат теплогенеруючих компаній на енергоресурси.

У нинішній ситуації ще присутній фактор взаємовідносин "Нафтогазу" і "Київенерго". І тут, скоріш за все, йдеться про корупційну складову. Я впевнений, що на цих відключеннях гарячої води обидві сторони дуже добре заробляють.

Не секрет, що монополіст не впустить можливості скористатися своїм положенням, а місцеві органи влади зі своєї сторони повинні забезпечити надання громадянам комунальних послуг на своїй території, тому наразі триває боротьба між органами влади і монополістом.

До речі, практика попередніх років показує, що у таких ситуаціях застосовувалося списання боргів населення, особливо якщо це відбувалося під час якоїсь виборчої кампанії. Такі популістські кроки вживалися не раз, в том числі і в Києві. Тому у разі дострокової виборчої кампанії цілком можливо, що цю проблему вирішуватимуть саме у такий спосіб.

Фото: Сайт президента України
Богдан Соколовський, екс-уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки:

- У нас склалася доволі парадоксальна ситуація. Є проблеми і з законодавством, тобто немає законів, у яких було би чітко прописані зобов'язання сторін та прозорі механізми перерахування грошей споживачів.

У нас реально споживач не відповідає за те, що він заборгував. А з другого боку, та організація, яка приймає гроші, не зобов'язана за законом перераховувати гроші виробнику енергії.

Відтак, насамперед йдеться про законодавчий брак. Держава заслабка для регуляції та контролю галузі. Виходить, що борги є, а форми покарання немає.

Тож легко відключити воду, але зауважте: формально ніхто не винний у цьому.

Ця ситуація може завершитися тим, що частково заплатять, частково домовляться. "Київенерго" з усім погодиться.

Також не можна виключати можливості, що ця ситуація пов'язана з ініціативою Київради про відсторонення Київенерго від надання комунальних послуг. Тертя між "Київенерго" і КМДА завжди були, а з обранням Кличка мером вони тільки посилилися.

Ольга Скичко

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Газовий конфлікт України і РФ
Наступна публікація