Вибух, у якому міг загинути нардеп Мосійчук: основні версії, на кого справді скоїли замах

Вибух, у якому міг загинути нардеп Мосійчук: основні версії, на кого справді скоїли замах

Фото: УНІАН

Під час вибуху загинули два чоловіки.

У Києві під час вибуху ледь не загинув нардеп Ігор Мосійчук. Якихось 10 кроків відділяли тих, хто виходив з будинку, від вибухівки, закладеної в мопеді. Експерти кажуть, що там було 600-700 грамів тротилу. На такій відстані шансів лишитися неушкодженим не було жодних. Але кожен наступний крок від вибуху збільшував можливість вижити.

Нардеп Мосійчук і політолог Бала їх зробили. Охоронець Мосійчука, який виходив останнім, зробити ці кроки не встиг. І абсолютно неможливо лишитися живим було в зоні, де опинився колишній правоохоронець, який ішов до мами. Тиск там під час вибуху - тисяча кілопаскалів. І дуже важкі травми і переломи - навіть якби вибухівка не була начинена кульками. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

А металеві кульки там були. Вони прошили все навкруги: вікна, стіни, припарковані авто. І пробили голову випадковій перехожій. Як не загинуло більше людей? Це просто диво, бо біля під"їзду - звичне місце для перекурів.

МОПЕД

За секунду до вибуху невідомий натиснув свою кнопку. Слідчі наступного дня скажуть, що це була кнопка сигналізації від мопеда. Чому мопед? Бо він дешевший за автомобіль. А ще його можна припаркувати там, де зручно. Щоб у сектор ураження від саморобної бомби потрапляла вулиця та двері телеканалу "Еспресо". Неофіційно говорять, що бомба - це саморобний аналог армійської міни МОН-50. Ті самі 700 грамів вибухівки. Ті самі кульки, якими іноді начиняють цю страшну міну. Вибух вбиває все живе на 50 метрів.

Одна з деталей - терористів, що привезли мопед у місце вибуху, було двоє. Мопедами та скутерами в холодний час пересуваються здебільшого кур'єри різних служб доставки, адже більшість інших мотоциклістів уже закрили сезон. Великий багажник на мопеді терористів нагадує якраз кур'єрський транспорт. Вони могли ходити в шоломах - увагу на кур'єрів все-одно ніхто не звертає, і це - ідеальне маскування.

Проблема в тому, що сигналізація мопеда, на яку вочевидь була заведена бомба, працює в радіусі прямої дії та на дистанції до 40-50 метрів. Тобто вбивці могли самі потрапити під вибухову хвилю. Вони стояли, очевидно, біля будівлі. Звідти було видно, як виходять люди з "Еспресо". Терористу було достатньо натиснути на кнопку і сховатися за ріг будівлі.

Вибухівку начинили сталевими кульками - це значить, що продірявити ними збиралися якомога більшу кількість людей. Але за кожним злочином стоїть мотив та мета. Вбивці полювали на когось з тих, хто йшов у той час вулицею, виходив з телеканалу або ж на них усіх.

Теракт чи замах на вбивство: слідчі з'ясовують мету організаторів вибуху біля телеканалу "Еспресо"

Теракт чи замах на вбивство: слідчі з'ясовують мету організаторів вибуху біля телеканалу "Еспресо"

ВЕРСІЇ

Цілити могли в депутата Ігоря Мосійчука. І тут є одразу кілька можливих замовників. Мосійчук - не лише народний депутат від Радикальної партії. Він - один з так званих васильківських терористів, яких засудили за часів Януковича нібито за підготовку теракту. Також Мосійчук є впливовим членом СНА - соціал-національної асамблеї. Така багатопланова особистість не могла не мати ворогів.

Бізнес-розборки - це одна з можливих версій слідства. Мосійчука пов'язують зі спробами рейдерських атак та корупцією, проте жодна з підозр досі не доведена офіційно.

Ще одна версія - на Мосійчука полює президент Чечні Рамзан Кадиров. Причини - не лише відео, де Мосійчук стріляє в портрет Кадирова, а слова нардепа про те, що чеченці 2014-го нібито відкрили другий фронт. До речі, саме через чеченську версію до нього був приставлений охоронець.

Але не виключено, що мішенню терористів міг бути і чоловік з цигаркою. Михайло Мормиль працював в юридичному департаменті МВС, а після звільнення мав приватну практику. Справи, за які він брався, давали йому підстави боятися за власне життя. Про це він розповідав своєму товаришу. Говорив, що за ним стежили. Проте виникає ще одне важливе питання. Вибухівка з смертельною шрапнеллю - спосіб, який до цього не застосовувався в кримінальних розборках. А в усіх попередніх вибухах цього та минулого років вибухівка вбивала лише тих, хто сідав в автомобіль. Тому виникла третя версія - тероризм.

Вбивцям було байдуже, скільки людей загине. Якби ларьок поруч був відкритий, біля нього обов'язково була б черга за кавою, пивом та цигарками. Всі ці люди загинули би. Вибухівка та кульки могли би вбити і випадкових людей просто через вікна їхніх осель. Якщо це дійсно були терористи, то Мосійчук, як і канал "Еспресо", були обрані спеціально, щоб створити якомога більший резонанс. Якби там була сотня людей, то загинули б усі.

ЖЕРТВИ

Загинув перехожий з цигаркою - підполковник МВС Михайло Мормиль. Він не пройшов переатестацію та звільнився з органів. Мормиль приїхав до Києва напередодні - святкувати день народження матері, який був наступного дня. До свого під'їзду він не дійшов лічені кроки. В квартирі його мами вибило всі шибки. А Михайло помер наступного дня, в лікарні. Якраз на день народження мами, який він так не хотів пропустити.

Інший загиблий - поліцейський Руслан Кушнір, 1986 року народження. Він охороняв народного депутата Ігоря Мосійчука і захистив того власним тілом. У нього лишилася дружина та маленька донька. Вони живуть у гуртожитку. Доньці про смерть батька поки що не говорять - кажуть, поїхав у відрядження.

ПОТЕРПІЛІ

Крім Кушніра, зі студії "Еспресо" вийшли нардеп Ігор Мосійчук та політолог Валерій Бала. Пораненого депутата одразу забрав з місця вибуху водій - повіз у приватну клініку "Борис", де Мосійчуку дістали з тіла шрапнель та уламки. Він з'явився перед журналістами вже наступного дня - в інвалідному візку.

Політолог - теж в лікарні. Поранення серйозніші.

Ще одна постраждала – 57-річна продавчиня Надія Тарасенко. Вона верталася з роботи звичним маршрутом. Одна з кульок пробила їй череп, коли вона вийшла з магазину. В лікарні швидкої Надії Тарасенко зробили складну операцію, витягли з черепа кульку. За першу добу лікування родина витратила 15 тисяч гривень. Це всі заощадження, що були в цих людей. За які кошти далі лікувати пані Надію? Хто має компенсувати медичні витрати їй та всім жертвам наступних терактів? Адже якщо це - тероризм, то сталеві кульки крізь цих людей цілять у державу. І держава повинна брати повну опіку над жертвами терактів. Принаймні, лікувати безкоштовно.

Хто були ці двоє вбивць, які одразу ж після натискання кнопки перетворилися на терористів? Ця справа має всі шанси надовго залишитися без відповіді. Адже жодне з резонансних вбивств останнього часу так і не було розкрито.

Станіслав Ясинський

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація