Унікальний костел-усипальниця і маєток родини фон Мекк: чим Київщина поповнила проект #SOSfuture

Дата публікації
Перегляди
1267
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Унікальний костел-усипальниця і маєток родини фон Мекк: чим Київщина поповнила проект #SOSfuture

Активісти намагаються врятувати пам'ятки в усіх регіонах заради майбутнього.

У Києві активісти зібрали дипломатів та міську владу в порожній чаші занедбаного бассейну "Чайка", де вже 20 років господарюють здебільшого наркозалежні та безхатьки. Цей об'єкт з'явився на карті інтернет-проекту з порятунку пам'яток заради майбутнього, і тим привернув до себе увагу, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Окрім басейну, на Київщині є й інші пам'ятки, позначені хештегом #SOSfuture. Наприклад, костел-усипальниця Підгорських у селі Антонів, якому вже 200 років. Споруда вижила в радянські часи тільки тому, що була орієнтиром на військових картах. У храмі був склад тракторних запчастин, а з усипальниці викинули останки польських панів – там зберігали колгоспну картоплю. Уже за незалежності місцевий підприємець вирощував у споруді печериці, а кілька років тому все прибрали, храму надали статус пам'ятки місцевого значення, але жодної охорони не поставили – будівлю понівечили шукачі скарбів і банальні крадії будматеріалів. Костел уже сто років не бачив ремонту, і перспективи його туманні, адже споруда досі не має балансоутримувача – отже, ремонтувати її просто немає кому.

"Врятувати майбутнє": київські активісти борються за відновлення басейну "Чайка"

"Врятувати майбутнє": київські активісти борються за відновлення басейну "Чайка"

Часу на порятунок таких памяток обмаль, кажуть активісти. Так і виникла ідея створити онлайн-мапу, фото та інформацію на якій може розмісти будь-хто. Так на ній з'явився і маєток родини фон Мекк – гордість села Копилів. На його захист устали діти місцевої школи – в улюблене місце дитячих розваг через його аварійний стан забороняють заходити дорослі. Власник будівлі мав амбітні плани щодо її віднови, однак на заваді стала економічна криза. "На мою думку, цей маєток треба повертати на баланс Копилівської сільської ради. Багато є міжнародних проектів – залучати кошти і робити ремонт", - вважає сільський голова Володимир Крижевський.

У міністерстві культури не схотіли говорити, скільки подібних пам'яток нині є в Україні. Експерти ж кажуть, що для подібної інформації потрібно мати хоча б профільну інспекцію, а вона в уряді відсутня. Навіть храм Спаса на Берестові, що під охороною ЮНЕСКО, статус не рятує від руйнування: його стіни з віковими фресками вологі, розписи посипалися, ликами святих пішли тріщини, а дах протікає. Два місяці тому з'явився меценат, який пообіцяв урятувати храм, якому близько 900 років. "Укладено договір. У цьому році передбачено виконання робіт по фасаду, виконати роботи гідроізоляційні, а також заміна покрівлі і куполів. Це будуть консерваційні роботи виконані в цьому році", - пояснив начальник відділу науково-реставраційних та відновлювальних робіт Києво-Печерського заповідника Анатолій Овчар.

За неофіційною статистикою, кожна четверта памятка в Україні перебуває в незадовільному стані через відсутність господаря, коштів, державного контролю або просте недбальство. На мапі #SOSfuture більшості з них іще немає, але її щодня поповнюють ті, хто сподівається врятувати майбутнє.

Кореспондент ТСН Оксана Муляр

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1267
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація