УАПЦ покірно поступається Андріївською церквою для екзархів Вселенського патріарха

УАПЦ покірно поступається Андріївською церквою для екзархів Вселенського патріарха

Храм, присвячений засновнику церков і в Києві, і в Константинополі, має стати духовним місточком між Україною і Вселенським православ’ям.

Окрасу Києва Андріївську церкву можуть передати в підпорядкування Вселенському патріархату. Таку пропозицію висловив президент України Петро Порошенко, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Храм є пам'яткою архітектури, належить державі, а богослужіння в ньому тривалий час проводила Українська автокефальна православна церква. До 2000 року там був музей, а в 2015 році храм закрили на реставрацію. Священики служби не припинили - їх проводять просто на сходах храму за будь-якої погоди. Оглядовий майдачник навколо відкрили рік тому, а сам храм, імовірно, буде зачиненим щонайменше  рік.

Андріївську церкву можуть передати у користування Вселенському Патріархату

Андріївську церкву можуть передати у користування Вселенському Патріархату

Андріївська церква належить заповіднику Софія Київська, УАПЦ її лише орендує. Плата при цьому нульова – лише комуналка. У разі зміни користувача власність усе одно залишиться державною. Президент України переконаний, що парламент підтримає його ініціативу. "Для того, щоб у Церкви-матері, у Вселенського патріарха був храм у Києві, де він зможе молитися, де будуть проходити служби Вселенського патріархату", - пояснив глава держави. Якщо все буде, як пропонує президент, саме в Андріївській церкві буде Константинопольська ставропігія в Україні, про відновлення якої оголосили минулого четверга в Стамбулі.

Директор заповідника Софія Київська Неля Куковальська каже, що вже тричі константинопольські  екзархи ходили до Андріївської та й інших церков Києва, і з усього оглянутого їм уподобалася саме Андріївська. "Я не знаю, може, мені здається, що це символ нашого міста Києва – Андрій Первозваний, може, буде ще якесь рішення. Їм доведеться миритися з реєстрацією. В будь-якому випадку я вас запевню – ми не залишимо Андріївську церкву без догляду, без опіки. Наші розмови з екзархами попередні були на ці теми, вони це розуміють", - пояснила вона.

Керівництво УАПЦ на диво легко погодилося віддати храм. "Я патріарха поминав як рядовий єпископ шість років, тепер із 2015 року собором ухвалили поминати його всесвятість – то треба і слухатися", - пояснив предстоятель церкви митрополит Макарій. На запитання про можливу компенсацію втрати кафедрального собору в Києві Адміністрацією президента глава УАПЦ дав зрозуміти, що такого рішення немає. "Будемо думати", - пообіцяв владика. Митрополит не відмовився б від церкви на Золотих воротах, Спаса на Берестові або й малої Софії.

А от після закінчення реставрації Андріївської церкви Неля Куковальська в храмі поміж  богослужіннями  хотіла б відновити концерти барокової музики. Вона сподівається, що їй вдасться про це домовитися із Вселенським патріархатом. 

Кореспондент ТСН Валентина Доброта

Повʼязані теми:

Наступна публікація