У середмісті Києва може завалитися історична будівля - на фасаді з'явилася величезна тріщина

У середмісті Києва може завалитися історична будівля - на фасаді з'явилася величезна тріщина

У середмісті Києва може завалитися історична будівля - на фасаді з'явилася величезна тріщина

Фото: ТСН.ua

Будинок на вулиці Ярославів Вал, 33 б, потребує негайної реставрації.

У середмісті Києва, на вулиці Ярославів Вал 33 б, може завалитися історичний маєток. Його 140 років тому звів архітектор Володимир Ніколаєв, який побудував ледь не пів Києва.

Про це йдеться у сюжеті Сніданку з 1+1

Ніколаєв – автор тих речей, якими ми пишаємося в столиці. Один із найстаріших пивоварних заводів на Кирилівській. Театр Лесі Українки в центрі столиці. Муровані корпуси Олександрівської міської лікарні, назва якої пролунала на всю країну під час епідемії коронавірусу. Національна філармонія. І вже легендарний пам'ятник Богдану Хмельницькому на Софійській площі. Реалізованих легендарних проєктів у нього – сила-силенна.

"Садибу на Ярославому Валу почали зводити півтора століття тому. Красивий фасадний будинок із вулиці та затишний – у дворі. Та садибу очікувала непроста доля. Революції, війни, перебудова та навіть приватизація. Будівля витримала все і достояла до сьогодні. Зберігши історію. Ковані решітки, перила, ліпнина та сходові майданчики. Жива сторічна історія, до якої можна доторкнутися сьогодні", – йдеться у сюжеті.

Зараз із вулиці маєток продовжує прикрашати Ярославів Вал. Але побачене у внутрішньому дворику вражає до глибини душі. Усередині вже геть інші враження.

"З історичної точки зору – це цікаві будівлі, тому що в них жили і працювали відомі персони  Це найгірший будинок, в найгіршому стані на старовинній вулиці Ярославів Вал. Місто зараз привело в порядок вулицю Ярославів Вал. І район, і місто дуже цим пишаються. Але якщо зайти у наш двір, то сумна картина столиці", – розказав один зі співвласників, юрист Сергій Костянчук.

Цегляна історія розсипається. Від першого до останнього поверху йдуть тріщини, через які вже видно вулицю. Майже не залишилось даху, а дореволюційний дерев’яний сходий майданчик може завалитись будь-якої хвилини. Чекати цей віковий цегляний красень – уже просто не в силах. Може завалитися просто в центрі столиці.

Навіть у післярадянські часи будинок перетворився на справжнісіньку взірцеву комуналку – з усіма її виразними недоліками. Три останні поверхи – опинились у приватних руках. А от цокольний і перші поверхи – залишились у міста. Але це не історія про поганих приватних власників, які шкодують коштів.

"Ми давно готові, просто у нас немає взаємозрозуміння з містом… Ми розуміємо, що далі тягнути вже нема куди. Будинок розвалиться", -– наголошує Сергій.

Цього місяця на фасаді з'явилась чергова велика тріщина, яка й налякала власників. Вона починається ще в цокольній частині – київській комунальній власності.

Проте четвертий власник – місто – рятувати свою ж будівлю не квапиться.

У сюжеті зазначається, що йтиметься про декілька мільйонів гривень. Але власність зобов’язує. Від власності людина отримує не тільки прибуток. Власність вимагає підтримувати у належному стані.

"Два тижні нас не допускають подивитись фундамент – це не просто нерозумно, це злочин", – скаржиться один зі співвласників.

ТСН.ua запитав у міста, чому обстежити будинок не пускать незалежних експертів. І чи планують вони виділяти кошти на реставрацію. Утім ні на перше, ні на друге запитання в цьому довжелезному тексті відповіді не було.

"… Підприємство має в належному стані утримувати та зберігати комунальне майно. … Разом із тим, перед прийняттям необхідних рішень, необхідно провести обстеження зазначеної будівлі", – йдеться у відповіді Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА.

Історія руйнується: хто має дбати про збереження пам’яток архітектури в містах

Історія руйнується: хто має дбати про збереження пам’яток архітектури в містах

"Мені соромно. Коли я бачу, як наші чиновники по телевізору виступають і з гордістю розказують, яке чудове місто Київ. Я хочу завести сюди і показати. Якщо місто не може утримувати це – віддайте на приватизацію. Нехай прийдуть нормальні власники і ми разом з ними відновимо будинок", – каже Сергій Костянчук.

Будинок на Ярославому Валу може бути окрасою та принадою міста. І це лише один приклад із сотень, у всій країні. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація