У середмісті Києва може завалитися історична будівля - на фасаді з'явилася величезна тріщина
Будинок на вулиці Ярославів Вал, 33 б, потребує негайної реставрації.


У середмісті Києва, на вулиці Ярославів Вал 33 б, може завалитися історичний маєток. Його 140 років тому звів архітектор Володимир Ніколаєв, який побудував ледь не пів Києва.
Про це йдеться у сюжеті Сніданку з 1+1.
Ніколаєв – автор тих речей, якими ми пишаємося в столиці. Один із найстаріших пивоварних заводів на Кирилівській. Театр Лесі Українки в центрі столиці. Муровані корпуси Олександрівської міської лікарні, назва якої пролунала на всю країну під час епідемії коронавірусу. Національна філармонія. І вже легендарний пам'ятник Богдану Хмельницькому на Софійській площі. Реалізованих легендарних проєктів у нього – сила-силенна.
"Садибу на Ярославому Валу почали зводити півтора століття тому. Красивий фасадний будинок із вулиці та затишний – у дворі. Та садибу очікувала непроста доля. Революції, війни, перебудова та навіть приватизація. Будівля витримала все і достояла до сьогодні. Зберігши історію. Ковані решітки, перила, ліпнина та сходові майданчики. Жива сторічна історія, до якої можна доторкнутися сьогодні", – йдеться у сюжеті.
Зараз із вулиці маєток продовжує прикрашати Ярославів Вал. Але побачене у внутрішньому дворику вражає до глибини душі. Усередині вже геть інші враження.
"З історичної точки зору – це цікаві будівлі, тому що в них жили і працювали відомі персони Це найгірший будинок, в найгіршому стані на старовинній вулиці Ярославів Вал. Місто зараз привело в порядок вулицю Ярославів Вал. І район, і місто дуже цим пишаються. Але якщо зайти у наш двір, то сумна картина столиці", – розказав один зі співвласників, юрист Сергій Костянчук.
Цегляна історія розсипається. Від першого до останнього поверху йдуть тріщини, через які вже видно вулицю. Майже не залишилось даху, а дореволюційний дерев’яний сходий майданчик може завалитись будь-якої хвилини. Чекати цей віковий цегляний красень – уже просто не в силах. Може завалитися просто в центрі столиці.
Навіть у післярадянські часи будинок перетворився на справжнісіньку взірцеву комуналку – з усіма її виразними недоліками. Три останні поверхи – опинились у приватних руках. А от цокольний і перші поверхи – залишились у міста. Але це не історія про поганих приватних власників, які шкодують коштів.
"Ми давно готові, просто у нас немає взаємозрозуміння з містом… Ми розуміємо, що далі тягнути вже нема куди. Будинок розвалиться", -– наголошує Сергій.
Цього місяця на фасаді з'явилась чергова велика тріщина, яка й налякала власників. Вона починається ще в цокольній частині – київській комунальній власності.
Проте четвертий власник – місто – рятувати свою ж будівлю не квапиться.
У сюжеті зазначається, що йтиметься про декілька мільйонів гривень. Але власність зобов’язує. Від власності людина отримує не тільки прибуток. Власність вимагає підтримувати у належному стані.
"Два тижні нас не допускають подивитись фундамент – це не просто нерозумно, це злочин", – скаржиться один зі співвласників.
ТСН.ua запитав у міста, чому обстежити будинок не пускать незалежних експертів. І чи планують вони виділяти кошти на реставрацію. Утім ні на перше, ні на друге запитання в цьому довжелезному тексті відповіді не було.
"… Підприємство має в належному стані утримувати та зберігати комунальне майно. … Разом із тим, перед прийняттям необхідних рішень, необхідно провести обстеження зазначеної будівлі", – йдеться у відповіді Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА.
Відео Історія руйнується: хто має дбати про збереження пам’яток архітектури в містах
Старовинні пам'ятки архітектури, які роблять наші міста такими, як ми їх пам'ятаємо зараз, руйнуються просто на очах. Чи поїхав би хтось до Львова без площі Ринок, до Одеси без Дерибасівської, до Києва – без стареньких подільських вуличок? Як зупинити руйнацію історії і для чого це робити – у сюжеті.

"Мені соромно. Коли я бачу, як наші чиновники по телевізору виступають і з гордістю розказують, яке чудове місто Київ. Я хочу завести сюди і показати. Якщо місто не може утримувати це – віддайте на приватизацію. Нехай прийдуть нормальні власники і ми разом з ними відновимо будинок", – каже Сергій Костянчук.
Будинок на Ярославому Валу може бути окрасою та принадою міста. І це лише один приклад із сотень, у всій країні.