У дитсадках Києва різко підстрибнули ціни на харчування: скільки тепер платити та що кажуть чиновники

У дитсадках Києва різко підстрибнули ціни на харчування: скільки тепер платити та що кажуть чиновники

Фото: ТСН.ua

Загалом фінансування дошкільної освіти 2021 року в столиці заплановане на рівні 6,2 млрд грн.

У комунальних дитсадках Києва 2021 року зросли ціни на харчування дітей. Форуми матусь просто вибухнули повідомленнями про те, що вартість харчування суттєво зросла і тепер на місяць батькам доведеться викладати за дитячий садок понад 1 тисячу та навіть 1,5 тис. гривень.

Наскільки зросли ціни, що говорять про це батьки та як здорожчання харчування дітей у дитячих садках пояснює влада, розібрався ТСН.ua.

 Що говорять батьки

Батьки дітей дошкільного віку, з якими поспілкувався ТСН.ua говорять, що адміністрація дитсадків попередила їх про зміну цін на харчування дітей від січня, однак нові платіжки ще досі багатьом не надійшли.

"Сьогодні вранці (ред. - 27 січня) дали платіжку за грудень, то так і залишилося 30 грн/день, за січень ще досі немає і не сама вихователька не знає, коли буде, що дивно. 30 грн це молодша група, старша 45 грн/день було. Але нас уже попередили, що від січня ціни будуть більшими", - розповіла Ірина, трирічна дитина якої ходить до садочка на Позняках.

Також, як говорять батьки, відрізняється ситуація з цінами і в залежності від району столиці. 

"У нас було 35 грн/день, а стало 65 грн". "У нас було до 40 грн/день, а тепер понад 45". "Було 900 грн за місяць, а тепер буде усі 1500. Скоро люди перестануть народжувати, оскільки дуже дорого". "Я у шоці! За квартиру 3 тисячі прийшло, тепер за садочок 3 тисячі на двох". "Було 36 грн на день, а стало від січня 52 гривні. Але бачу, що дівчат по 65 грн, тому мені ще пощастило". Ось такими повідомленнями рясніють форуми і чати матусь у соцмережах.

Окрім цього, до редакції від нашого читача прийшло таке повідомлення: "У Києві від 18 січня суттєво здорожчало харчування у садках. Ціни виросли майже вдвічі. За моїми підрахунками, за одну дитину від 3 до 6 років родина буде платити 1300 грн на місяці (за умови відвідування 20 днів). Якщо батьки не мають прописки у столиці, вони додатково мають ще сплачувати 2000 грн за дитячий садок. А тепер уявімо таку родину з двома дошкільнятами, які ходять у садок".

Наскільки зросли ціни і чому

У КМДА пояснили, що здорожчання пов'язане з тим, що у 2021 році харчування дошкільнят у садочках фінансуватиметься повністю коштом батьків, оскільки у бюджеті міста на це не заклали кошти.

За словами батьків Деснянського району столиці, адміністрація одного з дитячих садочків роз'яснила, що плата не піднялась, просто раніше її частково оплачувало місто, а відтепер повністю за харчування сплачуватимуть батьки. "Шановні батьки! Відповідно до Розпорядження № 1 від 04.01.2021 "Про встановлення розміру плати для батьків за харчування дітей у комунальних закладах дошкільної освіти та навчально-виховних комплексах Деснянського району міста Києві" ціна на харчування не піднялась, змінився відсоток сплати батьками за харчування дітей. Попередньої батьки сплачували 70%, а держава 30% від вартості 3-х разового харчування дітей у закладі. Від 19 січня 2021 року на батьків покладено 100% оплату за харчування дітей", - наводять батьки оголошення в одному з дошкільних закладів Деснянського району столиці.

Варто зазначити, що у згаданому вище Розпорядженні також додається і розмір плати для батьків за 3-разове харчування однієї дитини на день, який становить:

  • для дітей віком від 1 до 3 років - 43,55 грн;
  • для дітей віком від 3 до 6 років - 64,58 грн;

Як таке рішення пояснюють чиновники

Перший заступник голови Київської міськдержадміністрації Валентин Мондриївський у коментарі, оприлюдненому на офіційному сайті київської влади, пояснив це тим, що депутати Київської міської ради ухвалили бюджет на 2021 рік з урахуванням ефективного використання коштів. Так, законодавство України говорить про обов’язкове забезпечення дітей дошкільного віку базовою освітою, проте не вимагає надавати інші послуги (ред. - зокрема і харчування) за муніципальний кошт.

За словами чиновника, за останній рік середня наповненість садочків впала більше ніж на 10%, і за минулий рік склала у місті трохи більше ніж 50%. "Тобто майже половина місць залишаються вільними, при чому черга до садочків і досі існує, хоч і значно менша. Місто щомісячно фінансує садочки з розрахунку понад чотири з половиною тисячі гривень на дитину, а кожне невідвідування — гроші в повітря. Ми маємо нарешті стати ефективними господарями й раціональніше використовувати гроші платників податків", — заявив Валентин Мондриївський.

Він також додав, що водночас щороку збільшується база пільгових категорій дітей у садочках, що так само вимагає додаткових грошей.

"Ми дійсно вводимо значні зміни у фінансування садочків і сподіваємось на розуміння та підтримку батьків. Муніципальні садочки відповідно до чинного законодавства мають забезпечити базовий компонент дошкільної освіти – це їхня основна функція. Тому пріоритетним завданням для бюджету столиці є створення якісних та комфортних умов у садочках для реалізації цього завдання. Дезінфекція, ремонти, забезпечення садочків кваліфікованим викладацьким складом та усім необхідним – от на що зараз переорієнтовано міські кошти. Водночас харчування дітей у садочках із цього року фінансуватиметься повністю коштом батьків. Утім, вони оплачуватимуть виключно ті дні, коли дитина фактично знаходилась у садочку. Звісно, це не стосується пільгових категорій дітей, кількість яких щороку зростає. За їхнє харчування, як і раніше, стовідсотково сплачуватиметься зі столичного бюджету. Ми маємо припинити ганебну практику, коли з батьків збирали гроші на "штори" й чітко спрямувати фінанси на потреби садочків, а батькам залишити лише одну статтю фінансування – харчування дітей", – пояснює перший заступник голови Київської міськдержадміністрації.

Мондриївський також наголошує, що із директорами закладів, які допускатимуть збирання грошей із батьків на щось інше, окрім харчування, буде достроково розірвано контракти.

Харчування у садочках: батьки скаржаться на різке здорожчання цін

Харчування у садочках: батьки скаржаться на різке здорожчання цін

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
10к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація