У центрі Києва зводять 15-поверхівку, через яку Хрещатик можуть не внести до світової спадщини ЮНЕСКО

У центрі Києва зводять 15-поверхівку, через яку Хрещатик можуть не внести до світової спадщини ЮНЕСКО

Фото: ТСН

Із забудовником судиться лише Держгеокадастр.

Вирізали бароко і замусолили ампір. Панорама легендарного будинку із зіркою на Хрещатику в Києві ризикує назавжди втратити свою привабливість. Поруч з’явилася багатоповерхівка, на даху якої зокрема, планують смажити м'ясо. Архітектори та історики міста приголомшені - колись одна з найвищих споруд Києва і один із символів цілої епохи втрачає свій автентичний вигляд. Проте, як запевняють забудовники, всі дозволи в них на руках.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Віцепрезидент Національної спілки архітекторів Олена Олійник останні роки прагне внести київський Хрещатик з прилеглими територіями до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

"Хрещатик є унікальним ансамблем в історії містобудування світу. Не лише України. Який, крім того, що має прекрасні будинки з декором в основі використань українського бароко і національних традицій", - говорить Олена Олійник.

Але віднедавна на заваді цим планам може стати споруда. Вона з’явилася кілька місяців тому. І вже спотворює зовнішній вигляд легендарного будинку.

Хрещатик – це пам’ятка містобудування, уже на сьогоднішній день він має цей статус. Пам’ятка містобудування – це не просто комплекс будівель – будинки пов’язані в культурний ландшафт. Тобто вони мають просторові зв’язки з оточуючими пагорбами.

Дім із зіркою – центральна фігура композиції на Хрещатику. Його спроектував 70 років тому архітектор Анатолій Добровольський. Його донька нагадує, якою має бути головна вулиця України:

"У Хрещатика є дві головні риси, визначальні, для архітектури. Перше – це просторова композиція, яка пов’язана з унікальним київським рельєфом. Там і арки, і локальні маленькі площі, і башти".

На старих ватманах Тетяна Анатолівна показує, як її батько задумував будинок. Новітня забудова вже спотворила простір.

"Уже поробили, по обидва боки від дому з зіркою все забудовано, і вже всі простори, і всі розкриття на рельєф - всі уже закриті. І виглядає це страшенно. У мене таке враження, що, уявіть собі ажурну діадему, яку заліпили брудом, а потім цей бруд продають за великі гроші".

У центрі столиці новобудова спотворює вигляд архітектурного ансамблю Хрещатика

У центрі столиці новобудова спотворює вигляд архітектурного ансамблю Хрещатика

Цей 15-поверховий будинок називається "Лінден". Втиснутий між історичними будівлями, на місці парку і шкільного подвір’я. На даху планується зона барбекю. Спочатку задумували готель, а тепер це житловий будинок. Боротьба за землю під ним триває понад десять років.

"Навесні 2015 року в момент зміни влади в міністерстві був підписаний проєкт будівництва багатоквартирного будинку. Там стоїть підпис заступника міністра Ростислава Карадеєва".

Як чиновники видали дозвіл на його будівництво - загадка навіть для них самих. Приміром, наукова рада при Міністерстві культури категорично заборонила його зводити, але міністерство будівництво погодило.

"Наукова рада, враховуючи цю документацію, задовго до цього погодження, сказала, що цей проєкт не може бути погоджений. Крім того, дозвіл на земляні роботи для початку будівництва за цією адресою нами так виданий не був. Має місце правопорушення. Ми інформували про правопорушення правоохоронні органи".

Містобудівні умови підписані 2015-го тодішнім головним архітектором столиці Сергієм Целовальником. 15-поверхового монстра він благословив, незважаючи на генплан. Тут дозволена середньоповерхова забудова. Тобто до п’яти поверхів. Нині він спочатку вдає, що не розуміє, про що йдеться, потім переконує, що будинок з барбекю зробить Хрещатик кращим, а наприкінці відмовляється від власного підпису.

І лише Держгеокадастр судиться із забудовником. Справу передано до Вищого касаційного суду. Служба відмовляється змінювати цільове призначення ділянок, на яких зводиться будинок. Ні мерія, ні Київська міська державна адміністрація претензій до "Ліндена" не мають. До слова, з вікон мера Кличка будівництво видно дуже добре. Олена Олійник просить його припинити.

"Він знищує можливість включити Хрещатик до світової спадщини ЮНЕСКО. Беззаконні забудови знищують те, що нароблено роками".

Наразі в прокуратурі та СБУ зареєстровано кілька проваджень щодо незаконної забудови центру столиці. Їхні розслідування просуваються повільно і безрезультатно. В своїй переписці із ТСН забудовник – компанія "Інтеграл Групп" - вказала, що будівництво житлового будинку – законне. А суди із геокадастром - будівництву не перешкода. А тим часом квартири в недобудованому будинку вже продаються.

Дмитро Святненко, Олена Гущик

Повʼязані теми:

Наступна публікація