На сході від Києва спалахнули торф'яники, що призвело до погіршення якості повітря в столиці.
Журналісти Texty.org.ua наклали карту пожеж у Києві на карту торфовищ і побачили, що вони дійсно горять, а загасити їх вкрай важко. Саме тому в столиці настільки знизилася якість повітря.
Про це йдеться на сайті Texty.org.ua.
За даними журналістів, можна прослідкувати чітку залежність між осередками вогню та місцями залягання торфу.
"Повторюється стара історія – саме торфовища дуже часто стають основою для розростання подальших пожеж. Вони найчастіше межують з перелогами, сільгоспземлями або лісом – і саме торфовища стають першопричиною пожеж на цих територіях", – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що на Київщині пожежі спричинила ціла сукупність факторів. Це і наслідки ще радянської меліорації, яка саме в Київському регіоні набула рекордних масштабів, і створення нових агроугідь і, звісно ж, потрапляння частини торфовищ під забудову.
Можливо, вже традиційних пожеж можна було б уникнути за інших погодних умов, але цього року кліматичні зміни вирішили нагадати про себе на повну – не лише літо, а уже й осінь 2024 року виявилися надзвичайно спекотними та посушливими, “з’ївши” залишки вологи в торфовищах.
Як наслідок, осередки пожеж не лише фіксуються на спеціалізованих картах, а й КМДА вже заявляє про погіршення якості повітря в столиці.
Осушення торфовищ, розпочате ще в радянські часи, залишило величезну екологічну проблему. Половина українських торфовищ залишилася у природному стані, однак деякі з них занедбані. Експерти наполягають, що подальше осушення є небезпечним і має бути припинене. Україна може наслідувати приклад Польщі, яка запровадила мораторій на осушення нових боліт.
Ще одна частина проблеми – осушені торфовища, які вже експлуатувалися. В ідеалі такі території потрібно відновлювати, адже осушені болота є основною причиною пилових бур і нестачі води в регіонах. Відновлення торфовищ може зайняти тривалий час і потребує складної реабілітації, включно з висадженням мохів та іншої характерної рослинності, як це роблять у країнах Європи.
Нагадаємо, Київ знову огорнуло димом – у повітрі відчувається запах гару, жителі скаржаться на те, що важко дихати. Місцева влада закликала зачинити вікна та не виходити на вулицю. Яка причина погіршення стану повітря в Києві та коли розвіється дим – читайте на ТСН.ua.
Читайте також: