Скандал навколо Гостиного двору: Кличко заявив, що будівля потребує термінових протиаварійних робіт

Скандал навколо Гостиного двору: Кличко заявив, що будівля потребує термінових протиаварійних робіт

Фото: Вечірній Київ

Гостиний двір, який нині є державною власністю, перебуває в аварійному стані.

Мер Києва Віталій Кличко звернувся до уряду із закликом завершити передачу Гостиного двору громаді міста. Очільник столиці нагадав, що Гостиний двір потребує термінових протиаварійних робіт.

Про це Кличко заявив 23 лютого на початку засідання Київради.

"Ще хотів би наголосити. І знову звернутися до уряду. Ситуація з Гостиним двором стає критичною. Та виглядає сьогодні навмисним затягуванням передачі об'єкта у власність громади столиці. Таке враження, що хтось хоче, щоб будівля розвалилася! — сказав Кличко. —  В мене немає іншого пояснення, після того як місто пройшло всі довгі процедури, домоглося передачі об'єкта в державну власність. Залишається один крок – передача в комунальну власність. І тут раптом Мінкульт заблокував те, чого так довго ми добивалися з громадою Києва", - додав мер Києва.

Кличко наголосив, що поки тривають маніпуляції окремих державних чиновників, будівля Гостиного двору перебуває в аварійному стані. А місто не може розпочати її реконструкцію.

"Я вважаю таку позицію Міністерства культури безвідповідальною і шкідливою! Уряд повинен нарешті поставити крапку в цій епопеї!" — наголосив столичний голова. 

Позиція Мінкультури

Раніше своє бачення цієї проблеми виклав також міністр культури Олександр Ткаченко.

"Щодо дискусій, які провокуються довкола Гостиного двору. Відновлю хронологію подій. Як тільки Фонду держмайна вдалося повернути будівлю у власність держави, одразу постало питання щодо концепції Гостиного двору: культурний хаб чи черговий ТРЦ. За рік КМДА, яке воліло отримати цей об’єкт у комунальну власність, проєкту концепції так і не оприлюднило", — зазначив він.

Ткаченко додав, що, коли на уряді постало питання схвалення рішення щодо передачі місту Гостиного двору, він попросив невеликої паузи, аби підписати між Міністерством культури та інформаційної політики (МКІП) та КМДА меморандум щодо розміщення на його території культурного хабу та деяких міських музеїв. І уточнив: "Меморандум, як намір про співпрацю, не угоду".

Міністр культури додав, що майже через місяць стало очевидно, що в КМДА не поспішають пристати на цю ідею.

"Тож я виступив з ініціативою та звернувся до прем’єра щодо передачі Гостиного двору на баланс МКІП для створення у рамках проєкту "Велика Реставрація" Музею сучасного мистецтва та культурного хабу. Як тільки про це стало відомо у КМДА – меморандум у нашій редакції було підписано миттєво. Але ми не стали чекати роки й ініціатива щодо передачі Гостиного двору МКІП почала втілюватись", — розказав він.

Наразі у Міністерстві культури очікують на рішення уряду.

"Сподіваємось, воно буде ухвалено на користь МКІП, що дасть нам правові підстави для боротьби з рейдерами, а також для повноцінної реалізації концепції Музею сучасного мистецтва із залученням громадськості", — резюмував Олександр Ткаченко.

Передісторія 

Нагадаємо, будівля від 1994 року перебувала в оренді приватної структури – ПАТ "Спеціальне науково-реставраційне проєктне будівельно-виробниче підприємство "Укрреставрація". За умовами договору орендар взяв на себе повну відповідальність за збереження пам’ятки архітектури та утримання будівлі в належному санітарному, протипожежному і технічному стані, однак Фонд держмайна багаторазово встановлював факти порушень умов договору, погіршення стану об’єкту аж до створення загрози руйнації пам’ятки архітектури. 

2011 року Кабмін виключив цю історичну пам'ятку із переліку об'єктів національного значення. Через рік Віктор Янукович дозволив приватизувати "Гостиний двір". Його мали реставрувати та перетворити на торгівельно-бізнесовий об'єкт

Активісти неодноразово виступали проти знищення історичної будівлі. Це призводило до численних протистоянь із новим власником. Будівля кілька років стояла у напівдемонтованому стані та руйнувалась. 

У 2018 році суд повернув Гостиний двір у відання Фонду державного майна. Там кажуть, що категорично проти повторної приватизації. “Визначити, які функції будуть у цієї будівлі. Тоді Фонд державного майна визначить, кому передавати будівлю: чи місту Києву, чи міністерству культури. Але треба це робити швидше, бо від 2013 року будівля стоїть без даху і руйнується”, — зазначив тоді голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко. 

У Фонді держмайна закликали законсервувати "Гостиний двір" на Подолі, щоб він не зруйнувався. Фахівці кажуть, що треба якнайшвидше визначити долю будівлі. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація