Скандал навколо Гостиного двору у Києві: Кличко розповів, що чекає на історичну будівлю

Скандал навколо Гостиного двору у Києві: Кличко розповів, що чекає на історичну будівлю

Фото: facebook.com/Олександр Ткаченко

Мер Києва звернувся до прем’єр-міністра, аби уряд ухвалив рішення про передання Гостиного двору громаді міста.

Мер Києва Віталій Кличко звернувся до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з тим, аби уряд невідкладно ухвалив рішення про передачу Гостиного двору громаді столиці. Столичний голова зауважив, що місто готове здійснити реконструкцію Гостиного двору, створити в ньому громадський простір, музей Києва, розмістити інші експозиції, які вже були обговорені з громадськістю, з Києво-Могилянською академією.

Про це Віталій Кличко написав на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.

"Довга історія передачі Гостиного двору громаді столиці могла б уже, нарешті, завершитися. І ми могли б розпочати відновлення будівлі в комплексі з реконструкцією Контрактової площі та реалізації концепції пішохідного Подолу. Місто разом з активістами довго цього добивалося. Процедури передачі відбувалися повільно і складно", – написав Кличко.

Він зауважив, що спочатку об’єкт повернули в користування держави (в управління Фонду держмайна України). Потім процес застопорився. Проте місто не здавалося.

"І от, коли місто пройшло всі обговорення, бюрократичні процедури, погодження з урядовцями (міністерствами фінансів, економіки, юстиції, Мінрегіонбуду та ФДМУ), голос подало Міністерство культури... Спочатку міністр Ткаченко заблокував рішення про передачу на засіданні уряду, запропонувавши нам підписати Меморандум. Уклали й погодили з Мінкультом Меморандум, я підписав його в редакції міністерства. Передали документ у відомство. І там він...загубився. Підготували новий. Але, виявилося, що не потрібен жоден Меморандум, бо міністр культури проти передачі Гостиного двору громаді столиці. В нього інша ідея – передати об’єкт міністерству", – додав мер Києва.

Він зауважив, що це – навмисне блокування і затягування часу, протягом якого Гостиний двір стоятиме в такому ж стані й руйнуватиметься. Бо Мінкульт повинен заново пройти всі бюрократичні процедури, які до цього подолало місто. А потім – вкласти кошти в реконструкцію об’єкту. Це враховуючи, що, як наголосив Віталій Кличко, ніяк не оновлять Національний художній музей, Національний театр опери і балету, будівлю Національного цирку та чимало інших культурних об’єктів.

"Місто ж готове здійснити реконструкцію Гостиного двору, створити в ньому громадський простір, музей Києва, розмістити інші експозиції, які вже були обговорені з громадськістю, з Києво-Могилянською академією. А всі "маневри" Мінкульту, переконаний, спрямовані на заморожування будь-яких ініціатив із відновлення об’єкту і його роботи для громади Києва. Тому я звертаюся до прем’єр-міністра втрутитися в ситуацію і невідкладно передати Гостиний двір громаді міста. Кияни чекають на це давно!" – наголосив Кличко.

 

Друзі! Довга історія передачі Гостинного двору громаді столиці могла б уже, нарешті, завершитися. І ми могли б...

Опубліковано Віталієм Кличком Понеділок, 1 лютого 2021 р.

 

Своє бачення цієї проблеми виклав також міністр культури Олександр Ткаченко.

"Щодо дискусій, які провокуються довкола Гостиного двору. Відновлю хронологію подій. Як тільки Фонду держмайна вдалося повернути будівлю у власність держави – одразу постало питання щодо концепції Гостиного двору: культурний хаб чи черговий ТРЦ. За рік КМДА, яке воліло отримати цей об’єкт у комунальну власність, проєкту концепції так і не оприлюднило", — зазначив він.

Ткаченко додав, що, коли на уряді постало питання схвалення рішення щодо передачі місту Гостиного двору, він попросив невеликої паузи, аби підписати між Міністерством культури та інформаційної політики (МКІП) та КМДА меморандум щодо розміщення на його території культурного хабу та деяких міських музеїв. І уточнив: "Меморандум, як намір про співпрацю, не угоду".

Міністр культури додав, що майже через місяць стало очевидно, що в КМДА не поспішають пристати на цю ідею.

"Тож я виступив з ініціативою та звернувся до прем’єра щодо передачі Гостиного двору на баланс МКІП для створення у рамках проєкту "Велика Реставрація" Музею сучасного мистецтва та культурного хабу. Як тільки про це стало відомо у КМДА – меморандум у нашій редакції було підписано миттєво. Але ми не стали чекати роки й ініціатива щодо передачі Гостиного двору МКІП почала втілюватись", — розказав він.

Наразі у Міністерстві культури очікують на рішення уряду.

"Сподіваємось, воно буде ухвалено на користь МКІП, що дасть нам правові підстави для боротьби з рейдерами, а також для повноцінної реалізації концепції Музею сучасного мистецтва із залученням громадськості", — резюмував Олександр Ткаченко.

 

❗Щодо дискусій, які провокуються довкола Гостиного Двору. Відновлю хронологію подій. Як тільки Фонду держмайна вдалося...

Опубліковано Олександром Ткаченком Понеділок, 1 лютого 2021 р.

Передісторія 

Нагадаємо, будівля від 1994 року перебувала в оренді приватної структури – ПАТ "Спеціальне науково-реставраційне проєктне будівельно-виробниче підприємство "Укрреставрація". За умовами договору орендар взяв на себе повну відповідальність за збереження пам’ятки архітектури та утримання будівлі в належному санітарному, протипожежному і технічному стані, однак Фонд держмайна багаторазово встановлював факти порушень умов договору, погіршення стану об’єкту аж до створення загрози руйнації пам’ятки архітектури. 

2011 року Кабмін виключив цю історичну пам'ятку із переліку об'єктів національного значення. Через рік Віктор Янукович дозволив приватизувати "Гостиний двір". Його мали реставрувати та перетворити на торгівельно-бізнесовий об'єкт

Активісти неодноразово виступали проти знищення історичної будівлі. Це призводило до численних протистоянь із новим власником. Будівля кілька років стояла у напівдемонтованому стані та руйнувалась. 

У 2018 році суд повернув Гостиний двір у відання Фонду державного майна. Там кажуть, що категорично проти повторної приватизації. “Визначити, які функції будуть у цієї будівлі. Тоді Фонд державного майна визначить, кому передавати будівлю: чи місту Києву, чи міністерству культури. Але треба це робити швидше, бо від 2013 року будівля стоїть без даху і руйнується”, — зазначив тоді голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко. 

У Фонді держмайна закликали законсервувати "Гостиний двір" на Подолі, щоб він не зруйнувався. Фахівці кажуть, що треба якнайшвидше визначити долю будівлі. 

Фонд держмайна закликає законсервувати "Гостинний двір" на Подолі, аби він не руйнувався

Фонд держмайна закликає законсервувати "Гостинний двір" на Подолі, аби він не руйнувався

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація