170 гектарів землі та 90 споруд нині утримують 200 людей без допомоги держави.
Доля "Межигір’я" - знову в центрі гучного скандалу. Активісти, які господарюють у колишній резиденції Януковича шостий рік, обіцяють не допустити на територію нову команду управителів – аж до збройного опору.
Керувати "Межигір’ям" чиновники державного органу АРМА - Агентства з розшуку та менеджменту активів - дозволили приватній фірмі, щоби, як кажуть, отримувати прибуток. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.
Такої посиленої охорони, яка нині в "Межигір'ї", не було з часів Януковича. Службу несуть Нацгвардія і спецпризначенці. У них, кажуть, наказ не допустити заворушень.
"Проводили інструктаж, що має бути рейдерський захват", - каже охоронець.
"Дістало це все! Як таке можливо? Це що - бізнес-об’єкт? Це народне майно!", - говорить комендант.
"До війни не повинно дійти, ми не готові. Але тут дуже багато громади і військових, які допомагають нам утримувати", - каже адміністратор.
170 гектарів землі, 90 споруд - і все це утримують 200 людей без допомоги держави. Господарюють ті, хто сюди зайшов іще в лютому 2014-го. Описане майно слідчими ГПУ, переконують, що зберегли. Хваляться, що втричі збільшили зоопарк.
І шостий рік персонал мріє про одне - створення тут державного заповідника. Щойно "Межигір’я" отримує цей офіційний статус – вони, переконують, готові звідси піти. А те, що чиновники дозволили спочатку господарювати бізнесмену, називають "ганебним дерибаном".
Керівнику компанії, яка вчора виграла тендер, - 33 роки, політолог-магістр, працював у США, 2016-го був помічником депутата Євгена Мураєва. Його фірма – маловідома і на рахунку має мільйон гривень. Бізнесмен заспокоює, що персонал "Межигір'я" розганяти не буде. Бо своїх має лише близько 20 співробітників.
"Ми будемо діяти тільки за законом. Я трішки не розумію істерії, яка відбувається. Спочатку треба туди зайти, щоб щось робити. Ми маємо провести інвентаризацію разом з АРМОЮ і поліцією. Після цього підпишемо договір. Далі будемо бачити, як воно буде", - зазначив бізнесмен, новий управитель "Межигір'я" Олексій Вороненко.
Конкурс на переможця тривав сім місяців. Проводила Агенція менеджменту активами. Чиновники нинішніх господарів-активістів ганьбили з перших днів, провести незалежний аудит – відмовлялися. Та запевняли, що лише в руках справжніх бізнесменів "Межигір’я" може стати ефективним і прибутковим об’єктом. У січні АРМА вже намагалася передати резиденцію фельдшеру з Білої Церкви, фірма якого з капіталом у тисячу гривень.
"Цього разу збільшили уставний фонд до мільйона, це для них копійки. Фірма така сама "рога і копита" фактично фіктивна", - каже юрист "Межигір'я" Катерина Кувіта.
"Є рішення забрати цю територію або з метою її розділити на частини, або повернути колишньому власнику, який мріє повернутися. Стоїть за цим Партія регіонів", - говорить юрист "Межигір'я" Дмитро Карп.
"Це абсолютна брехня. Так, я був помічником Євгена Мураєва. Але що таке помічник? Коли в нього починалася деструктивна позиція, я для себе прийняв рішення піти від нього", - говорить Олексій Вороненко.
Тим часом громада результат конкурсу планує скасувати через суд, за підтримкою пішли ще й у Верховну Раду. Депутати звернулися до Держбюро розслідувань із заявою перевірити дії чиновників АРМИ.
"Коли "Межигір'я" повертається людям Януковича – це величезна біда для нас всіх, це символічна біда. Ви порушуєте закон! Ніяких обмежень щодо передачі громадським організаціям не існує. В законі чітко написано, що потрібно, щоби це була юридична особа, кожна ГО є такою особою", - каже народний депутат Єгор Соболєв.
Як провести повторний конкурс - ніхто поки що не розуміє. В АРМІ чиновники на сайті оприлюднили заяву, що готові до діалогу. Водночас скаржаться, що інтерес бізнесу до "Межигір'я" падає і знайти нового управителя їм було не так-то й просто.