Російський слід чи невдалий бізнес-хід: чому у Будинку профспілок відкрили фастфуд на річницю Революції Гідності

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Російський слід чи невдалий бізнес-хід: чому у Будинку профспілок відкрили фастфуд на річницю Революції Гідності

УНІАН

Через протести активістів заклад пропрацював лише добу.

Доленосне приміщення у центрі столиці - Будинок профспілок. Віднедавна під посиленою охороною поліцейських спецпризначенців та Нацгвардії. Але для чого тут стільки людей з автоматами?

Самі вони не пояснюють. Та красномовніше за них скажуть події тут на кілька днів раніше, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

"Ми просто хотіли хоч якось привернути увагу. Намалювали балончиками графіті "Де ваша гідність?" і намагалися запалити шину – просто як символічно", - розповідає координатор націоналістичної організації "C14" Сергій Мазур.

Його та ще кількох активістів "С14" пізно ввечері, із сутичками, затримували люди в балаклавах. Хоча хлопці кажуть: лиш влаштували мирну акцію проти блюзнірства з пам’яті Небесної сотні.

Відкриття фаст-фуду у Будинку профспілок спровокувало всеукраїнський скандал

Відкриття фаст-фуду у Будинку профспілок спровокувало всеукраїнський скандал

"Вони" - це керівництво Федерації профспілок України. А "провокація" - це відкриття ось цього закладу. Мережа фастфудів KFC. Відома на увесь світ своєю смаженою курятиною. Чомусь, саме у день початку 5-ї річниці Революції Гідності харчівню відкрили у приміщенні, яке було штабом Майдану.

"Такий своєрідний тролінг, що там смажені курчата. А тут насправді гинули люди, заживо горіли", - запевняє Мазур.

Ніч проти 19 лютого. 5 років тому. Будинок профспілок увесь у вогні. Тоді, під час штурму будівлі силовиками, загинули люди. На першому поверсі були склади і пункт харчування. На другому поверсі - прес-центр і штаб. На третьому поверсі – медична служба. Вище – відпочивали люди з ротації. Точно відомо принаймні про два тіла  - два обвуглених тіла.

"Один – у районі актового залу. Інший – теж неподалік", - розповідає керівник управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк.

Слідству Генпрокуратури наразі точно відомо хто це був - Володимир Топій , майданівець з 12-ї сотні. Його відшукали першим. Кажуть: він до останнього намагався гасити полум’я. А друга жертва - більш ніж удвічі молодший учасник Самооборони Майдану, 25-річний Олександр  Клітинський. Його ідентифікували лише за ДНК  -  через півроку!

"Красномовна ілюстрація до того, що відбувається в Україні останніми роками. Це, власне кажучи, про вашу гідність, вашу достойність. Люди загинули… саме в цей день відкривають. Західний, давайте так його називати, заклад зі смаженою курочкою", - лунає в російських ЗМІ.

Російська пропаганда не проґавила момент підсмажити тему. І всіляко натякали: заклад - американського бренду.  Але вони  трошки не договорили. В Україні мережа фастфудів американського бренду "Кентуцьке смажене курча" працює на умовах франчайзингу. Тобто підприємства купують право використовувати бренд харчівні. Але володіє правом на продажу бренду  російська компанія YUM! Restaurants International Russia CIS.

Фастфуд, відкритий у Будинку профспілок, якраз і  придбала у росіян українська компанія, підконтрольна бізнесмену Руслану Кіптику.

"Ми вважаємо, шо ця мережа тут з’явилася не випадково. Тим більше – у них центральний офіс розташований в Москві", - підкреслює Мазур.

І справді, навіть власником сайту мереж KFC в Україні є компанія з Росії. Свої московські контакти на сайті прибрали одразу після скандалу. Але залишили спеціальний розділ з прикладом винятково російського бізнес-успіху KFC.

Це – наступний день після скандалу з відкриттям закусочної. Одні прийшли поїсти крилець. Для інших навіть думка їсти смажене м’ясо там, де горіли майданівці – стає комом в горлі. Тож, займають вільні місця у харчівні. Це такий, кажуть, спосіб протесту.

"Це речі, які дійсно викликають обурення. Я переконаний, що ті люди, які ухвалили рішення про відкриття KFC в Будинку профспілок – це люди, які жодним чином не пов’язані з Майданом… Взагалі емоцій ніяких не відчувають", - прокоментував міський голова Києва Віталій Кличко.

Але, пояснює київський голова, Будинок – у власності  Федерації профспілок України. Відтак, сам він, як мер, – вплинути на ситуацію не може.

Після скандалу з відкриттям фастфуду у важливому для історичної пам’яті будинку ніхто з керівництва профспілок впродовж усього дня на контакт не вийшов. Ігнорували навмисно. Однак кілька слів з них витягти вдалося.

"Звичайний заклад харчування. Треба відкриватися. Тому що і ми переїжджаємо. І буде музей працювати. Щоб люди і поруч. І зручно… Публічно, зайти. Звичайне меню, як і в будь-яких інших точках харчування. Там не буде ні танців, ні якихось розважальних програм", - пояснив голова Федерації профспілок України Григорій Осовий.

Але від цього – запитань лиш побільшало. По-перше, чому не були проведені прозорі слухання, аби не одноосібно, а публічно вирішити: що, де, як і коли мало бути облаштовано в історичному будинку. І так - аби не зробити боляче сотням родин, полеглих на майдані, і суспільній думці взагалі.

По-друге, хто саме вирішив віддати в оренду частину приміщення Будинку профспілок під заклад швидкого харчування? Адже понад 5 тисяч квадратних метрів усієї будівлі у центрі столиці перейшли, згідно з договором, у власність української компанії "ІТТ-Нерухомість". А головне всі знали , що дві попередні спроби влаштувати тут кафе - провалилися саме через протести.

І, по-третє , чи правда те, що профспілки самі попросили відкрити харчівню саме у річницю початку революції? Від відповіді керівництво профспілок заховалося за дулами автоматників. Тим часом рятуватися від скандалу почав бізнес. І уже свої стосунки з KFC публічно розірвала їхня піар-компанія Mainstream.

Уже два дні  крильця тут не смажать,  фастфуд на замку. Протестувальники сподіваються, що це назавжди. Та чим важлива ця подія насправді - то це послання усій владі. Колишній, нинішній і майбутній. В українців пам'ять не така коротка, як, схоже, комусь хотілося б.

Андрій Орляк

Наступна публікація