В Україні подібні забудови ростуть, наче гриби.
У спальному районі Києва вже три роки між забудовником та жителями йде війна. Забудовник проти жителів міста. Їхні будинки закидали коктейлями Молотова, їхні авто й гаражі палали серед ночі. Їм погрожували смертю. І все заради того, щоби багатоповерховий монстр жив. Та замість того, аби дати залякати себе, люди виходять на нічну варту, щоби розганяти зі своїх вулиць бандюків.
Будівництво вдалося зупинити. Навіть домогтися рішення суду про демонтаж. Про це йдеться в сюжеті ТСН.Тижня.
Це було ніби полювання на людей. І все через незаконну забудову поруч.
"Коли мафіозі готують свої девелоперські проекти, вони знають, що буде супротив. Можуть на деякий час призупиняти будівництво, вводити нових гравців для того, щоб людей заплутати. Або почекати, поки вони стомляться", - каже адвокат Лаврентій Царук.
Так, у 2017 році у приватний секторі Голосіївського району столиці за зеленим парканом виросли поверхи незаконної забудови.
Мешканцю Олегу, як і іншим по вулиці, вже кілька місяців погрожують. Погрожують спалити будинки та машини, каже чоловік.
Цю територію викупив житлово-будівельний кооператив "Щасливий дім". Почали будувати на пагорбі на аварійній опірній стіні з дірками, іржавою арматурою та навіть одягом всередині.
"Вони тут хотіли побудувати десять поверхів на 79 квартир. Це просто братська могила для тих, хто живе під цією стіною", - каже активіст Олег Суворов.
Після дощу на їхньому подвір'ї бурхливі потоки глини. За словами чоловіка, після того, як він почав скаржитись на забудовника, йому пообіцяли ріки крові.
"Вони пропонували гроші. Я сказав - 30 тисяч доларів, щоб купити собі гостинку тут напроти. Вони сказали, що мене буде дешевше вбити. За 300 баксів", - додає активіст Сергій Анікєєв.
За кілька днів чоловікові підпалили гараж, а з будівництва почався кам'яний дощ. Цегла проломила дах в будинку Сергія.
Ще одна сусідка – Тетяна. Їй спалили автомобіль та двічі намагалися спалити будинок.
Син Тетяни Ілля Іваха розповів, що його намагалися застрелити. Тепер він носить бронежилет.
Через небезпеку налякані підпалами місцеві чоловіки змушені лишати сім'ї вдома. А самі щоночі виходять на нічну варту. Озброєні битками і термосами з чаєм вони розбиваються на групи і роблять обхід.
Нападників правоохоронці досі не знайшли. А війна з будинком-паразитом перейшла у суди.
"Протягом трьох років уся громада ходила на всі суди. Жодного не пропустили. Суд постановив повернути ці ділянки у попередній стан. Тут був проїзд у Цимбалів яр. Тут був схил із насадженнями дерев, скверик. Суд постановив повернути його у попередній до використання стан. Але ми бачимо, що тут лише бетон", - розповів активіст Ілля Іваха.
"Вже є три рішення суду. Чому далі це все не йде - велике питання. Перше до мера, напевне", - додає активіст Олег Суворов.
Насправді, тиждень тому на вулиці Уральській почули гул великої техніки. Недобудову почали розбирати. У перший день попрацювали три години, у другий - три-чотири години. За два дні техніка поїхала.
Будівля руйнується, але її вже почали підживати безхатьки.
"Під час дощів ми бачимо, як вимиває із-під недобудови глину, яка йде до сусідів. Недобудова має 4 клас аварійності і підлягає демонтажу. Це бомба уповільненої дії", - каже активіст Ілля Іваха.
Першою ця "бомба" може вразити родину Сергія. Його будинок тріщить. Навіть попри те, що чоловік сам добудовує фундамент і укріплення, його дім поволі спускається вниз через незаконного сусіда.
В Україні подібні забудови ростуть, наче гриби. Це відбувається так швидко, що їх неможливо навіть порахувати.
"Створилися будівельні клани. Мафіозні клани, які не просто підкупають посадовців, а відряджають на керівні посади в контролюючі інстанції своїх людей. І ось ця будівельна мафія забудовує міста на свій лад", - заявив адвокат Лаврентій Царук.
Можливо, саме тому від незаконної забудови на вулиці Уральській можна дотягтися до сусіднього подвір'я. Усі будівельні вимоги, як переконує адвокат, розпорошені по купі документів. До того ж квадратні метри – це величезні кошти.
Якщо недобросовісний забудовник зведе хоч пару поверхів, то шансів перемогти потенційного багатоповерхового монстра майже немає.
У Київблагоустрої, це їхня техніка працювала на недобудові два дні, обіцяють, що демонтаж відбудеться, але пізніше. А поки зробили все, що могли.
За тиждень має бути оцінка, у скільки стане демонтаж. Далі мають провести тендер.
"Демонтувати буде організація, яку буде визначено на відкритому конкурсі. Проведено тендер. На сьогодні департаментом міського благоустрою, як головним розпорядником бюджетних коштів комунального підприємства, здійснюється опрацювання можливості виділення коштів. Точніше перерозподіл коштів з інших статей видатків на демонтаж вказаної споруди. Місяць-півтора на підготовку. Коли буде визначено підрядника, то демонтаж буде складати два-три місяці", - повідомив т.в.о. директора КП "Київблагоустрій" Микола Бойко.
Тобто за злочин забудовника, заплатять із бюджету, тобто із кишень українців. Щоправда, потім через суд спробують гроші повернути.
Після війни на вулиці Уральській воювати почали і на сусідній. Незаконну забудову тутешні жителі барикадують у кілька етапів. Перший - поставили раритетні автомобілі вздовж дороги, щоб не заїхала велика техніка. Далі - бетонні блоки і вантажівка. Тут точно знають, що висотка по сусідству - не лише відсутність сонця на подвір'ї, а реальна загроза життю.