З’ясувати, хто саме відповідальний за розваги, виявилося не такою простою справою.
У Києві на території парку відпочинку влаштовують нічні дискотеки до 5:00 ранку. Чують їх мешканці трьох районів Києва, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
На годиннику початок першої ночі, 9-річна Ганна Харланова не спить. "Найчастіше до 6:00 ранку. Якось вдається заснути, а потім ходимо, мов зомбі, тому що не висипаємося", - каже школярка. Вона живе з батьками на Русанівських садах. За 2,5 кілометри від будинку – парк розваг. Час від часу там влаштовують нічні дискотеки – з 22:00 до 6:00 ранку. "Ця музика і цей гуркіт нам дійсно заважають. Ми не проти, щоб люди розважалися, але не ціною нашого здоров’я і нашого сну", - каже киянка Юлія Харланова.
Так само не сплять і на Райдужному – до них теж доноситься музичний гуркіт. Мешканці кількох будинків кажуть, що неодноразово писали та телефонували до парку і просили їх не порушувати закону, а ще звертались до чиновників. "Відповіді ніякої не було. Заважають настільки, що коли починаєш відпочивати, починає ніби рухатися підлога. Баси так сильно луплять, що капец", - каже киянин Артем Прокудін. "Колись серед ночі прокинулась, була зла і думаю: все, треба всіх співжильців підняти, написати заяву пожалітися", - каже Ірина Ситник. "Діє на нерви. Приходиш із роботи втомлений, а воно бум-бум-бум до 3-4 ночі", - каже один із молодих мешканців району.
Перша година ночі. Поки мама намагається заспокоїти Ганну, ТСН їде до парку розваг. Вечірка у розпалі, грає переважно російська попса. Просимо охорону, аби до нас вийшли організатори заходу – ніхто не виходить. Тим часом на територію заходять нові відвідувачі, з них за вхід беруть 200 грн та складають їх у сміттєвий пакет. "Я тут збираю сміття – я не знаю, чому грає музика", - кажуть ці люди. "Чудово! Грає для всіх. Я тут не живу, мені все рівно", - каже дівчина, яка прийшла на вечірку.
Серед тусовщиків є і свідомі – Катерина Вайтович рекламу дискотеки побачила в соцмережі, там і поцікавилась, чи дозволено вмикати музику вночі на вулиці. Але на танці все одно прийшла. "Вони, скажімо так, відморозилися. Я запитувала, як ви влаштовуєте дискотеки, якщо за законом до 22:00 можна вмикати гучну музику. Я їм навіть закон скинула. Вони писали: а де написано, що ми туди входимо? Я далі вже не стала сперечатися з ними", - каже вона.
Близько другої години ночі музику вимикають. Невдоволені скаржаться – ТСН зриває їм свято. Їдемо до парку вдень, там запевняють, що гучна музика не їхня – мовляв, питайте з орендаторів, нас знімати на відео не треба. Телефонуємо до компанії, яка в соцмережах рекламувала дискотеку та збирала з людей гроші на вході. Від порушення закону там відхрещуються: "Ми збираємо людей. А роблять концерт інші люди. Ми не знаємо, хто організатор. Ми можемо запросити людей на міст, з якого вони стрибатимуть. Але ми не порушуємо закон, тому що ми не кажемо людям стрибати".
Орендар майданчика каже, що того вечора, коли туди приїхала ТСН, у них був приватний корпоратив, який скінчився близько 1:00 ночі. Хоча на сторінці у соцмережі вихвалялися – витанцьовували до 5:00 ранку. Цього та 200 грн вартості входу на "корпоратив" журналістам пояснити не можуть. Але переконують, що музику налаштовували так, щоб вона нікому не заважала: "Вхід був безкоштовний. Зрозуміло, за списками. Ми запрошували спеціалістів для того, щоби нам налаштували звук – щоб уночі не заважати людям відпочивати. У нас ні праворуч, ні ліворуч житлових будинків немає. У нас були скарги на те, що там перевищення за шумом – ми зв’язалися з людьми, налаштували, зідзвонилися знову. Вони казали, що все нормально, нічого не заважає".
Психіатри наголошують, що норми закону щодо тиші вночі встановлені недарма – це обумовлено фізіологічним годинником. Надмірні подразники в цей час для людей можуть мати негативні наслідки. "Якщо це постійно, то це викликає і тривогу, і роздратованість, і збудження. Загострення якихось хронічних соматичних проблем", - каже психіатр Олег Чабан. У столичній Держспоживслужбі пояснюють: якщо якийсь шум заважає спати – необхідно написати заяву до райради та КМДА. "Ми можемо долучатись. Долучати туди лабораторію. Проводити ці заміри", - каже заступник керівника управління державного нагляду Дмитро Байраченко. Лише за липень через голосну музику у недозволений час поліцію викликали 10 разів. Відповідальність за такі порушення – від 255 до 510 гривень. У родині ж маленької Ганни чекають на осінь, адже сподіваються, що з нею літні нічні дискотеки закінчаться.
Кореспондент ТСН Валерія Ковалінська