На Бессарабському ринку в Києві овочі та фрукти почали продавати за криптовалюту. Як це працює

На Бессарабському ринку в Києві овочі та фрукти почали продавати за криптовалюту. Як це працює

Фото: ТСН.ua

Розробники півроку вмовляли продавців піти на експеримент.

Овочі і фрукти - за невидимі гроші. Криптовалюта проникла на продуктовий базар столиці. Послугу із кодовою назвою "бабуся" запустили в тестовому режимі на Бессарабському ринку. На те, щоби схилити продавців на експеримент, у розробників пішло півроку.

Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.19:30.

Бессарабський ринок - найдорожчий і найстаріший у столиці. Однак тутешні продавці до останнього опиралися технічному прогресу і нічого, окрім паперових грошей, не визнавали. Сутужно навіть із платіжними картками. Однак нині готові перейти на невидиму криптовалюту.

Прилавок пані Оксани - в центрі уваги. Довкола - камери і люди в костюмах. На овочах і фруктах немає цінників, зате є QR-код. Пані Оксана на ринку вже 40 років. Каже, тут, у середмісті, немає відбою від іноземців, які паперовими грошима вже не користуються. А втрачати клієнтів не хоче.

"Приходять і показують, чи можна розрахуватися, ми їх посилаємо в "Метроград", у банкомати, дуже незручно. Пакети стоять, чекають. А так людина прийшла - розрахувалась, та й пішла, треба по-сучасному", - каже продавчиня Оксана.

Як це - овочі за криптовалюту - показують розробники системи. Потрібен смартфон, Інтернет, електронний гаманець і, звичайно, валюта на ньому. Олександр Курінний обирає неми:

"Система автоматично підрахувала, що це 20,376 немів. І я просто натискаю кнопочку "пей".

Десь за півхвилини приходить повідомлення про сплату. Ще хвилина йде в продавчині, щоб його знайти. Продавець отримує смску, що на рахунок впало 60 гривень - стільки тут коштують помідори "Волове серце". І лиш після цього віддає товар.

"В Україні єдиною грошовою одиницею є гривня, тому ми не порушуємо закон, ми просто прирівнюємо будь-яку криптовалюту до такого поняття як подарунковий сертифікат, бали тощо", - пояснює Олександр Курінний.

На Бессарабському ринку почали продавати товари за криптовалюту

На Бессарабському ринку почали продавати товари за криптовалюту

Криптовалюта - поняття не нове, однак викликає пересторогу, визнають на ринку. Адміністрація півроку витратила на вивчення ситуації, поки погодилася на експеримент. Тепер чекають, коли продавці самі прийдуть.

"Вони будуть бачити на цьому експерименті, що тут немає ніякого криміналу, що вони не втрачають на цьому гроші, що вони в цьому зацікавлені", - говорить речник КП "Бессарабський ринок" Яна Мірошник.

На ринку більше 300 торгових місць. І нині тут про криптовалюту й чути не хочуть.

"У нас ментально закладено, що маленькі покупки до 500 доларів ми деномінуємо в гривні, все що вище - в доларі. У випадку з біткоїнами, якщо ми говоримо про покупку чого-небудь менше 500 доларів на Бессарабському ринку, то навіщо нам витрачати біткоїни, якщо у нас є гривня, відмінний інструмент", - каже директор блокчейн-асоціації України Михайло Чубанян.

Нині так і працюють фізичні особи - їм не треба платити ПДВ. Та вже за кілька тижнів на розгляд парламенту внесуть законопроект, який легітимізує ринок криптовалют.

Тим часом на продуктовому ринку правлять паперові гроші. Хоч нашкрібати здачу з великих купюр продавцям доводиться гуртом

Ольга Нескородяна

Повʼязані теми:

Наступна публікація