Місце на закритих столичних кладовищах: ціни стартують від семи тисяч доларів

Місце на закритих столичних кладовищах: ціни стартують від семи тисяч доларів

Найдорожче місце на Байковому та Звіринецькому кладовищах.

Найдорожча в Україні земля, яку продають не легально, на закритих столичних кладовищах. Ціни стартують від семи тисяч доларів за місце, йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

Власник похоронного бюро Вадим Малиновський провів ТСН екскурсію київськими цвинтарямя. Він каже, що за останні п’ять років ритуальні послуги в столиці абсолютно корумпувались.

Перше в маршруті - це Берковецьке кладовище. Від початку 1980 років його вважають закритим. Тобто дозволені лише підпоховання в родинні могили. Торік на центральній алеї виріс МАФ.     

Вадим показує свіжі могили та розчищені місця поряд із ними. Кількість підготовлених ділянок видно навіть із космосу. "Таке місце для поховання коштує більше семи-восьми тисяч доларів. Тобто раз-два-три-тридцять могил, тридцять на сім?", - каже Малиновський. 

Кладовище "Лісове" теж закрите. Гроші, розповідає, беруть навіть із пільговиків. “Уже давно казали, що навіть для учасників бойових дій немає місць, і для інвалідів. Але ми знаємо, що місці є і їх можна купити від 5 до 15 тисяч доларів”, - каже Вадим Малиновський.

На закритих столичних цвинтарях нелегально продають ділянки для поховання

На закритих столичних цвинтарях нелегально продають ділянки для поховання

"Північне" кладовище поки що відкрите. На ньому держава безкоштовно надає півтора метра землі на покійника. За додаткову неофіційну сплату можна отримати престижніше місце біля входу. Крім того, плата за так званий цоколь - бетонну споруду над могилою - від 14 тисяч гривень. Цей платіж незаконний. 

ТСН перевірила інформацію Вадима. В інтернеті за ділянки на закритих цвинтарях Києва пропонують за ціною від п’яти тисяч доларів до п’ятдесяти. Найдорожче правлять за місце на Байковому та Звіринецькому кладовищах. Автор одного з таких повідомлень каже, що з адміністрацією цвинтарів усе узгоджено: "Документи через адміністрацію".

Вадим разом зі колегами дослідив ринок столичних ритуальних послуг. Він каже, що лише п’ята частина цього обороту – чиста. За добу в Києві помирає близько 90 людей. Переважну більшість у столиці ховають або спалюють у крематорії. Середня вартість церемонії — 30 тисяч гривень. Кремація обходиться трохи дешевше. Відтак -  це майже мільярд гривень на рік. Разом із тим за даними ДФС із цієї суми оподатковані лише 160 мільйонів гривень. Працівники збирають гроші за так звані послуги і левову частку передають нагору.   

ТСН завернулася до відповідальних за стан справ на кладовищах органів. У КМДА повідомили, що питання цвинтарів - це не їхня компетенція. Своєю чергою комунальне підприємство "Спецкомбінат", яке курує всіма кладовищами Києва заборонило знімати на підзвітних цвинтарях. У листі навели перелік безплатних послуг. Щодо платних повідомили таке: Надання ритуальних послуг, не передбачених зазначеним переліком, а також виготовлення предметів ритуальної належності здійснюється за цінами, встановленими за згодою сторін.    

Психолог пояснює готовність родичів платити будь-які гроші емоційним зворушенням. "Це потреба іншого порядку, іншого гатунку, іншого рівня. Дуже прикро, якщо хтось спекулює на цій потребі.  Скажу одну теорію стосовно соціального поховання: як людину поховали – такий і статус в неї. Такий і статус у родини, тому, що поховання – це остання річ. Цей останній так би мовити вихід – Віват, король, віват. Як співають у пісні", - каже психолог Володимир Савінов. 

Кореспондент ТСН Дмитро Святненко.

Повʼязані теми:

Наступна публікація