У заповіднику "Софія Київська" загадково обвалилася стіна

У заповіднику "Софія Київська" загадково обвалилася стіна

Стіна заповідника впала з невідомих причин

Експерти говорять, що на місці історичних пам'яток прокладали теплотрасу.

У заповіднику "Софія Київська" звалилися 40 метрів стіни, йдеться у сюжеті ТСН.19-30.

Сорокаметрова діра у стіні заповідника з'явилась у суботу, 18 жовтня, об 11-й ранку. Як заявили у дирекції, загорожа не була історичною пам'яткою, проте опоненти нинішнього керівництва "Софії Київської" запевняють, що під об'єктом ЮНЕСКО несанкціоновано рили теплотрасу.

Стіна заповідника впала з невідомих причин / Фото: ТСН.ua
"Так гупнуло, що ми взагалі думали, що це будинок якийсь завалився чи підірвали", - розповіла місцева жителька Алла Шишкіна і додала, що мешканці будинку все літо чули, як за муром деренчить трактор, а також бачили, як зі стіни випадали цеглини. Тож обвал не став для них несподіванкою.

"Випадали цеглини з нашої сторони, і ми їх ставили на місце, бо розуміємо, що це стіна старовинна, і треба її оберігати, а тепер завалилась повністю", - зазначила жінка.

Стіна заповідника впала з невідомих причин / Фото: ТСН.ua
Дирекція заповідника пояснила, що тут велися архітектурні розкопки, і показала котлован, у якому дорогоцінний фундамент та укріплення, датовані 11 століттям. А будівельні роботи проводилось щонайменше три роки тому. У падінні ж загорожі заповідника звинуватили поганий цемент між цеглами.

"Застосовувався дуже поганий мурувальний розчин, який міг бути однією з причин виникнення такої ситуації. У 2007-2011 рр. на території відбувалися роботи з благоустрою митрополичого саду, під час цих робіт була значна виїмка ґрунту, прокладалися інженерні комунікації", - розповіла заступник гендиректора з пам'ятникоохоронної діяльності Любов Апостолова.

У господарській недбалості нинішнє керівництво звинувачує колишній господарник. Він бачив, як минулої осені під парканом викопали траншею, а взимку проклали теплотрасу. Це, за його словами, підірвало і без того неміцну стіну, яка з усіх боків оточена історією.

Стіна заповідника впала з невідомих причин / Фото: opposingviews.com
"Ми стоїмо з вами на залишках церкви 11 століття, яка находиться в ґрунті. На них побудована вже стіна 20 століття і прибудована стіна 18 століття. Коли проходила траса – повністю пройшли по залишках церкви 11 століття", - розповів екс-заступник гендиректора з реставраційних та господарських питань Вадим Кириленко.

Водночас найбільша втрата, за версією екс-працівника, - під землею. Сучасні комунікації зі старовинними фундаментами не дружать. Стіну, що впала, звели у середині минулого століття. Історичної цінності вона начебто не має. Натомість, свою охоронну функцію виконувала справно. Керівництво "Софії Київської" пообіцяло, що спробує відновити мур і сховати перлину української культури від непроханих візитерів із тилу.

Стіна заповідника впала з невідомих причин / Фото: opposingviews.com

Кореспондент ТСН Марина Макущенко, 1+1

У Софії Київській звалилися 40 метрів стіни

У Софії Київській звалилися 40 метрів стіни

Повʼязані теми:

Наступна публікація