Найновіші медичні досягнення можуть ощасливити мільйони бездітних сімей.
В Україні ті, хто веде бізнес із штучного запліднення нечесно, добру і прогресивну справу перетворюють у грандіозний скандал, - йдеться в сюжеті ТСН-Тижня.
Побачити свою дитину на УЗД і почути, що із нею все гаразд - це мрія мільйонів жінок в Україні. Але багатьом за мрію доводиться боротися роками і платити: грішми, власним здоров'ям та нервами. Ідеться про штучне запліднення.
У центрі Києва, у дорогій клініці, уже місяць між життям і смертю знаходяться тисячі пробірок із ембріонами, які кріобанк покинув напризволяще. В цих бідонах - заморожені надії сотень сімей, сперма чоловіків, які йшли на хіміотерапію і після процедури стали безплідними, жіночі яйцеклітини та вже готові ембріони, діти з пробірки.
Цей безцінний матеріал мав би зберігатися в обладнаній камері за сімома замками, а натомість стоїть на підлозі у відділі кадрів. Клієнти, які за гроші здавали найдорожче в кріобанк приватної клініки, про це не здогадуються. Як і про те, що клініки вже не існує.
А починалося все з історії однієї жінки. У травні цього року ТСН-Тиждень розповідав про скандал зі зниклими ембріонами. Ксеня віддала сюди на збереження 7 малюків, щоб в майбутньому ще раз спробувати завагітніти. За рік жінка зʼясувала, що її діток загубили. Відтоді Ксеня пише в прокуратуру та міліцію, але за три місяці розслідування не просунулося, адже довірившись лікарю, жінка не підписала паперів.
Про те, що заклад з підмоченою репутацією тепер не існує, Ксеня дізналася від журналістів. Офіційно клініку вигнали з території Інституту педіатрії, акушерства та гінекології як недобросовісного орендаря.
Виїжджати добровільно керівництво Академічної клініки не хотіло, - стверджує представник ПАГу, якому доручили "очистити територію". Тому 5 серпня працівників приватного закладу випустили з роботи і більше не пустили.
Медсестра Ольга в один день лишилася без роботи, але більше переживає за майбутніх матусь, якими опікувалася в клініці, бо жінок кинули посеред складного процесу. Процедури були оплачені наперед, каже Ольга. Але скаржитися в міліцію чи на телебачення ніхто з її пацієнтів не наважився, бо надто інтимні проблеми вирішували тут.
Уся бухгалтерія, документи з лікарськими таємницями та дорога апаратура досі заблоковані в будівлі за борги клініки перед ПАГом, каже його представник. А ненароджені в кріобанку стали заручниками ситуації. Бо перевезти всі пробірки гуртом керівництво права не має. Кожен клієнт, який зберігає тут свої надії, має особисто звернутися із заявою, щоб забрати матеріал і підшукати для нього інший кріобанк.
Наприклад, Ганна з чоловіком приїхали до закритої клініки забирати своїх малюків. Проте переживають, чи отримають, адже документів про те, що здавали їх в тутешній банк, також не підписували. Про те, що такий документ взагалі потрібен, Ганна дізналася з попереднього сюжету ТСН-Тижня.
Журналісти і далі спостерігатимуть за розвитком подій у кріобанку.
Нагадаємо, що українці витрачають купу грошей на "безкоштовне" штучне запліднення.
Кореспонденти ТСН Ольга Кашпор, Алла Скорик, Тимофій Кощій та Михайло Путята.