Помер останній українець-випробувальник водневої бомби

Дата публікації
Перегляди
1406
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Помер останній українець-випробувальник водневої бомби

Лисенко Юрій Васильович - останній випробувач водневої бомби. / Фото: УНІАН

Багато колег українця померли від раку, потрапили до психлікарень або закінчили життя самогубством.

Сьогодні в Києві на Берковецькому кладовищі поховали інженера-випробувача Лисенка Юрія Васильовича – останнього українця, який брав участь у випробуваннях найбільшої в світі водневої бомби.

Лисенко помер після тяжкої та тривалої хвороби, повідомляє УНІАН.

Майже половину життя киянин-інженер провів за Полярним колом, беручи участь у випробуваннях ядерної зброї – знімаючи показники приладів до вибухів і відразу після них.

За його словами, радянських випробувачів ядерної зброї на Новій Землі годували звичайним армійським пайком, а дозиметр був один на всіх. "Але його показників ми ніколи не бачили. А коли хтось питав у дозиметриста, скільки накопичили опромінення, той зазвичай махав рукою і казав: "Трошки". Тому я й досі не знаю, скільки рентгенів там прихопив. Однак моряки на есмінці нас цуралися, немов зачумлених смертників – боялися опромінення", – зізнавався він.

Умови роботи за Полярним колом були вкрай важкими. Киянин зізнавався, що деякі його товариші по службі закінчували життя самогубством, інші потрапляли до психлікарень.

Вибух суперпотужної атомної бомби 30 жовтня 1961 року дорівнював вибуху 58 мільйонів тонн тротилу, а заряд у кілька разів перевищив сумарну потужність всіх вибухових пристроїв, застосованих під час Другої світової війни, – включаючи і дві атомні бомби, скинуті американцями на японські міста Хіросіма і Нагасакі в 1945 році.  Після випробувань найбільшої водневої бомби характерний "ядерний гриб" піднявся в небо майже на 70 кілометрів, спалах і гуркіт зафіксували в радіусі 1000 кілометрів, а колосальна ударна хвиля тричі обійшла земну кулю. Цей вибух став останнім випробуванням для Лисенка перед поверненням додому.

Більшість колег Юрія Васильовича померли від раку, але йому вдалося прожити довге і щасливе життя в колі сім'ї – дружини, сина, невістки та онуки.

Як повідомлялося, цього літа колишній директор Фукусіми помер від раку.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1406
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація