Під Києвом будівельні аферисти продають квартири у 6-поверхових "дачах"

Під Києвом будівельні аферисти продають квартири у 6-поверхових "дачах"

Висотки зводять на земельних ділянках з невизначеним статусом

Покупцю пропонують віддати $ 54 тис. та чекати, поки забудовник "подарує" йому поки ще неіснуючу квартиру.

Українські закони не забороняють спорудити висотку на дачній ділянці, назвати її приватним будиночком і продати у ньому квартиру поза всякими нормами, правилами і головне - гарантіями, йдеться у сюжеті ТСН.Тиждень.

Світлана, купуючи омріяну садибу під Києвом, в першу чергу перевірила документи на угіддя сусідів у сільраді. Скрізь, каже, значились приватні ділянки для таких само дачників, як і вона.

Читайте: Ціни на столичне житло можуть знову обвалитися

Та раптом, на них почали стрімко зростати багатоповерхівки. Без жодних громадських обговорень, зате з амбітною назвою і обіцянками: елітний житловий комплекс, низькі ціни, понад 800 квартир. Тобто, майже 2,5 тис. людей мали розмістити на 60 сотках.

"Як будуть фекалії, вибачте, будь ласка, вивозитися звідси?!.. Як буде туди поставлятися вода?! Де дінеться наша вода?" - задається питаннями Світлана.

Водночас покупцям тутешніх квартир також буде непереливки.

"Ситуація може бути абсолютно патова. Як ви, як покупець можете установити, що у вас неправильно підключені комунікації? Ніяк! А коли починаєте експлуатувати, дізнаєтесь: що вода у вас не тече, каналізація не працює, ліфт не працює. І ви можете скаржитися тільки тій особі, в якої ви купили. Але тій особі, в якої ви купили, ви ж навіть скаржитися не можете, бо, якщо ви купили – то ви погодилися на всі ці умови", - пояснив експерт будівельних ринків Олександр Охрименко.

Читайте: Новий податок може змусити відмовитися від власного житла

На що пропонують погодитися, можна дізнатись на місці, бо відділ продажів знаходиться просто на будівництві.

По-перше, треба внести завдаток, який складає $ 1 тис. і у разі відмови від купівлі житла назад не повертається. Покупець має сплатити 100% вартості, тож решту суми треба внести протягом місяця.

Квартира, яку ще не збудували, коштує $ 33-54 тис. Закінчити обіцяють у серпні. Документи ж на неї покупець отримає потім, через два місяці після здачі.

Земля оформлена на двох забудовників. "Потім, коли буде добудований житловий комплекс, буде організовуватися юридична особа. І потім договором дарування забудовник дарує на осіб цю землю", - пояснила жіночка у відділі продажів.

Читайте: Українські квартири обчищають через статуси у соціальних мережах

Тобто покупець спочатку має заплатити гроші за квартиру, якої ще не існує, на землі, відведеній під приватну дачу якогось пана. І повірити, що потім власник землі добудовану квартиру подарує.

Тут варто перевірити статус землі у державному Кадастрі. Під житлом, яке пропонують так вигідно купити, - 20 необ'єднаних ділянок. Статус більшості - не визначено. Дві - чітко під індивідуальне будівництво, тобто дача, 6-поверхова, на кілька під'їздів.

"Це якраз такий приклад, коли ризик дуже великий. По-перше, можуть просто недобудувати. Друга ситуація: можуть його не узаконити", - зазначив експерт Охрименко.

Місцевий головний архітектор визнає, що житловий комплекс вже внесли до нового генерального плану. Тож тепер Світлана може скасувати будівництво багатоповерхівок лише через суд. Втім, тоді ошуканими залишаться ті, хто вклав гроші в багатоповерхівку. І угоди їх не врятують.

Читайте: Податок на нерухомість зробить українців більш вимогливими при купівлі житла - експерт

"Ви дали гроші фізичній особі. Те, що там написано "під квартиру" - для суду ніякого значення не має. Бо суд запитає: "Де ця квартира? Її не існувало! Значить, ви просто дали гроші сусіду", - пояснив Охрименко.

За законом, вкладати кошти у незбудоване житло можна лише через будівельний фонд з капіталом не менше від мільйона євро. Втім, експерти визнають, що навіть авторитетні забудовники воліють обходити це правило.

Відтак, єдиний спосіб убезпечити себе від шахраїв - ретельно перевіряти документи на будівництво і власність землі. І, звісно, не укладати угод з фізичними особами. Інакше, навіть якщо суд визнає, що вас ошукали, кошти повернути навряд чи вдасться.

Кореспондент ТСН Ольга Мальчевська

ТСН.Тиждень знайшла в Україні новий вид будівельних махінацій

ТСН.Тиждень знайшла в Україні новий вид будівельних махінацій

Повʼязані теми:

Наступна публікація