Обміління річки Десни допомогло знайти баржу кінця ХІХ сторіччя

Обміління річки Десни допомогло знайти баржу кінця ХІХ сторіччя

Старовинна знахідка опинилася на поверхні водойми

Через обміління річки Десни, воду, з якої вживає лівобережна частина Києва, стали відомі таємниці річкового дна. Виринули залишки вантажної баржі кінця 19 сторіччя, йдеться в ТСН.19.30.

Зі знанням справи археолог Олександр Бондар вивчає знахідку: ширина - шість метрів, довжина до двадцяти. Через обгорілу корму точної довжини вже не визначити, але тепер зрозуміло, чому баржу залишили тут. Із дна баржі дослідник дістає залишки товару, який перевозили - тонкостінна високої якості кераміка і вогнетривка цегла.

Залишки баржі та вцілілий її ніс свідчать, що човен - латаний-перелатаний. Ковані цвяхи ще кінця дев'ятнадцятого сторіччя поруч із цвяхами вже звичними для нас.

Місцеві рибалки кажуть, що вже торік рибацькими снастями чіплялися за човна, але тоді баржі не було видно - Десна ще не так сильно обміліла.

Сільський старожил та колишній рибалка дядько Борис, котрий на своєму човні обстежив усі місця водойми - на подібні артефакти досі не натрапляв. Але пригадує, як ще до війни, на тому місці справді був причал.

Пришвартована знахідка на протилежному березі від села. Так часто робили з метою безпеки. Не завадило б так робити і зараз. Ще до приїзду науковців місцеві вже покопали кручу, в якій сховалася частина баржі.

Знайдено баржу тут не випадково. Через це село тягнулася дорога великої переправи між Києвом та Черніговом. Аде від колишньої слави Салтикової дівиці залишилися хіба що вали оборонної фортеці.

Судноплавство почало занепадати ще з розвитком залізниці. А нині по Десні лише рибацькі човни. Коли востаннє чистили дно річки, ніхто і не згадає. За останні 130 років це рекордне зневоднення. Ще одна весна без повені та посушливе літо можуть не лише відкрити чергові артефакти, а й перетворити річку - водну артерію Києва - на болото.

Через обміління Десни підводні артефакти вийшли на поверхню

Через обміління Десни підводні артефакти вийшли на поверхню

Повʼязані теми:

Наступна публікація