Армію і міліцію радять озброїти ломами та лопатами й вигнати прибирати лід
ТСН.ua спробував розібратися, чому Київ не впорався з льодовим колапсом.

Мабуть, не буде великим перебільшенням сказати, що в Києві зараз найбільш популярні професії - це двірник і травматолог. За перші три дні минулого тижня через ожеледицю до лікарень звернулися близько 2000 киян. І зовсім не факт, що це - кінець нинішнього крижаного колапсу, оскільки синоптики нічого хорошого не обіцяють.
Особливо слизькими видалися вівторок і середа. У ці дні тема ожеледі і невдалих падінь в соціальних мережах навіть затьмарили "справу Щербаня".
"Син мого товариша на підході до школи впав і зламав ногу. З усіх комунальних і приватних травмпунктів йому надали допомогу тільки після 17.00. Всі пункти були перевантажені. А я ледве зміг довести мою доньку в школу, щоб не впасти. Усі підходи і під'їзди до школи були в суцільному льоду", - пише депутат 6-го скликання Остап Семерак на своїй сторінці в Фейсбук.
Лідер громадського об'єднання "Новий Київ" Зорян Шкіряк, прямо як у фільмі "Невдахи", примудрився повторно впасти на вже травмовану ногу: "У мене вже практично травма була "на нулі". Я вирішив відвідати вітчима. Він зараз з інсультом лежить в лікарні на Кондратюка. І я прямо біля входу в лікарню сковзаюся і чітко падаю на ту ногу, яка у мене була травмована".
Не "скиглимо", а беремо ломики
Політтехнолог Тарас Березовець зізнався ТСН.ua, що дуже довго в Києві намагався зустріти снігоприбиральну техніку, і зустрів лише двічі - один раз уночі, а другий раз на вихідні. "Більше мені, на жаль, не пощастило. Куди поділася ця техніка? Куди вона розчинилася?" - запитує він.
Дивіться ФОТО Зимова Одеса потопає в каналізаційних відходах і фекаліях
Те ж питання до голови Київміськадміністрації і у Зоряна Шкіряка: "Куди поділася та техніка, яку він купував у позаминулому році на 49 млн бюджетних коштів? Вивозив телеканали і показував, яка чудова готовність до зими!"
У КМДА виправдовуються, що кожен день на вулиці виходить більше 300 одиниць техніки. "Ми маємо не менше 2-3 тракторів на кожен ЖЕК і за останні два роки ми серйозно збільшили кількість техніки", - зазначає перший заступник голови КМДА Олександр Мазурчак.
Але, судячи з ситуації в місті, цієї техніки катастрофічно не вистачає. Для порівняння, на дорогах Москви в ці дні працювало 12 тисяч одиниць снігоприбиральної техніки. Як кажуть, відчуйте різницю.
Утім, на думку директора Аналітично-дослідницького центру "Інституту міста" Олександра Сергієнка, зараз вже немає ніякого сенсу виганяти на вулиці машини і трактори. Техніка цей лід не візьме. Тут не допоможуть ні бюджетні вливання, ні складні технології. Єдиний вірний засіб - лом і лопата.
"Коли така екстраординарна ситуація, то треба вживати екстраординарні заходи. Врешті-решт, ви заплатите двірникам премії, і вони стануть з ломиками і це зроблять. Якщо десь в ЖЕКах жіночий склад, то підніміть військові частини, підніміть міліцію, внутрішні війська. Вже у нас в цьому недостачі немає. У нас міліції більше, ніж армії. Дайте цим людям ломики, лопати", - закликає Сергієнко.
Також експерт вважає, що втратили момент, коли треба було застосовувати посипальні матеріали. "Одна справа, коли сіль з піском сиплеться на лід і зовсім інше, коли на чистий асфальт. Якщо б це було зроблено вчасно, хоча б розчистили доріжки, по яких ходять люди, то ось цих ось травм не було б", - упевнений він.
Попов - другий Льоня-Космос
"Головним козирем Олександра Попова було те, що він виграшно виглядав на тлі Черновецького, як господарник. Сьогодні ми бачимо, що від цього іміджу нічого не залишилося, - констатує Тарас Березовець. - І питання: з чим тоді йти пану Попову до виборців? А, власне кажучи, нема з чим".
"Навіть не знаю, коли було гірше: взимку 2008-2009 або ось зараз, - міркує в розмові з ТСН.ua Зорян Шкіряк. - Якщо проводити паралелі, то ефективність цих керівників однакова і близька до нуля. Зараз абсолютно немає ніякої різниці між "молодою командою" Черновецького і Поповим, крім того, що Попов перетворився на такого собі гламурного і солодкуватого чиновника".
Заради справедливості треба зазначити, що Попов поводиться більш адекватно. Він не веселить киян перлами а-ля Черновецький, що "саме до весни розтане" або "хто розсипав, той нехай і збирає". Замість цього приймає радикальні кадрові рішення - звільняє керівників районних адміністрацій. Інша справа - що на ситуацію в місті це особливо не вплинуло.
Київський мажоритарник Володимир Бондаренко вважає, що просто треба було сани влітку готувати. Нереально боротися з "сезонними речами" під час самого сезону.
"Свого часу, коли Києвом керували люди, які його знали, влітку затверджувався план боротьби зі сніговими заметами. Влітку створювалися різні запаси солоних сумішей або інших сипучих матеріалів. Розписувався план, де яка техніка буде працювати. Це все потрібно планувати влітку. А сьогодні можна посилатися на що завгодно, знімати за п'ять голів райадміністрацій у день, давати телефони, куди дзвонити... Сьогодні місто повністю заблоковане снігами через нездатність влади до діяльності в екстремальних умовах", - говорить депутат.
Снігова корупція
Чому ж таки столиця знову беззахисна перед снігом? Чому при "міцному господарнику" Попову повторилася та ж історія, що і при Льоні-Космосі?
Колишній мер Києва Іван Салій вважає, що проконтролювати кількість прибраного снігу майже неможливо. Ця сфера комунальних послуг - одна з найбільш корумпованих. "Хто реально перевірить, скільки було розсипано солі, скільки вивезли снігу?", - задається питанням колишній мер Києва.
До речі, як з'ясували журналісти програми "Гроші" на "1+1", в Києві елементарно крадуть технічну сіль для посипання вулиць. Жалісливі працівники ЖЕКів на свої мізерні зарплати самі купують сіль і посипають тротуари.
Ще одна проблема, на думку Олександра Сергієнка, - слабка виконавська дисципліна.
"Раніше в Києві була традиція, що перший заступник виїжджав вночі, починав об'їзд, починаючи з лівого берега, і особисто стежив, як працює техніка. Тут важливо не упустити момент. Важливо у перші години, коли піде снігопад, вигнати техніку забезпечити її соляркою, всі проконтролювати і ніяких таких плачевних наслідків не буде".
Утім, плачевні наслідки вже є. Як для травмованих киян, так і для Олександра Попова. Цілком імовірно, що на цій ожеледиці його і без того дуже незначні мерські перспективи посковзнуться і розіб'ються вщент.
Олена ЯХНО
А Ви задоволені роботою комунальних служб взимку? Залишайте свої коментарі під публікацією.