Краще не дихати: чому Київ різко затягнуло смердючим димом, чим це небезпечно і коли закінчиться

Краще не дихати: чому Київ різко затягнуло смердючим димом, чим це небезпечно і коли закінчиться

Фото: УНІАН

Радіаційний фон у столиці перебуває в межах норми.

Увечері четверга, 16 квітня, Київ затягнуло смердючим димом. Його приніс сильний вітер із Чорнобильської зони, Житомирської області, та сіл біля столиці, де палають ліси, болота, або ж просто люди спалюють сміття.

ТСН.ua зібрав усю інформацію, що відома на цю годину про дим у Києві.

У чому причина

Почалося все після обіду 16 квітня. Київ різко накрила пилова буря. Протягом дня вітер був західного напрямку, а на вечір змінився на північно-західний. Через те, що сильний вітер поміняв напрям, до столиці потягнуло смердючим димом.

Звідки дим

Протягом дня 16 квітня на території Київської області зафіксовано випадки загорання трав’яного настилу та лісової підстилки, зокрема у Вишгородському, Іванківському районах та на території Ірпінської зони. Про це повідомили в ДСНС. Також на території міста Києва та Київської області спостерігались непоодинокі випадки спалювання сухої трави та сміття на території приватних домогосподарств. Крім того, на території Житомирської області триває гасіння декількох осередків загорання трав'яного настилу. Також відновилися пожежі в Чорнобильській зоні, де вогонь через підпали вирує вже майже два тижні, від 4 квітня.

Враховуючи вищевикладене та з урахуванням умов пересування повітряних мас та атмосферного тиску утворилися сприятливі умови для поширення продуктів горіння у повітрі на території Києва.

Наскільки забруднене повітря

Згідно з даними Центральної геофізичної обсерваторії ім. Срезневського, було зафіксовано перевищення формальдегіду та діоксиду азоту (продуктів горіння).

Станом на вечір 16 квітня індекс якості повітря в Києві становив 380 пунктів - це дуже високий рівень небезпеки. Норма - до 50 пунктів. Такі дані повідомляє портал iqair.com, який відстежує рівень якості повітря в найбільших містах світу. Київ за забрудненням повітря опинився на першій сходинці рейтингу.

Що з радіацією

Нинішнє задимлення в Києві, яке приніс вітер із Житомирської області та Чорнобильської зони, не несе хімічної та радіологічної загрози мешканцям столиці. Про це запевнили у Державній службі з питань надзвичайних ситуацій України.

Через фіксування продуктів горіння в повітрі в Києві прискіпливо стежать за радіаційним фоном.

"Радіаційний фон у столиці в межах норми – 0,14 мікрозівертів (0,30 – норма)", - повідомили в Київській міській державній адміністрації і показали фото дозиметра, яким вимірювали радіаційний фон о 21:30 16 квітня.

Фото: КМДА

За даними ДСНС на 17:00 16 квітня радіаційний фон по Києву та Київській області перебував у межах норми та не перевищував природних фонових значень: м.Київ – 0,012 мР/год, Київська область – в межах 0,011 мР/год при допустимому фоні 0,05 мР/год, м.Чорнобиль – 0,023 мР/год., на КДП "Дитятки" 0,02 мР/год. при контрольно допустимому рівні до 0,055 мР/год.

Що робить влада

У Київській міській державній адміністрації закликали мешканців столиці зачинити вікна та не виходити надвір.

"У столиці спостерігається задимленість, у повітрі зафіксовані продукти горіння. Причиною цього є пожежі у Житомирській області і Зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, а також північно-західний вітер. Будь ласка, залишайтеся вдома!", - зазначили в КМДА.

Пізно ввечері 16 квітня в столиці почали технікою мити вулиці, щоб зменшити небезпечний вплив сильної задимленості.

"Зараз вже виїхали спецавто "Київавтодору" для миття столичних вулиць. У зв’язку із задимленістю в місті, пов'язаною із пожежами в Зоні відчуження, вночі і наступними днями будуть збільшені маршрути і кількість поливо-мийної техніки  на вулицях столиці. Бережіть себе! Залишайтеся вдома!", - закликав мешканців столиці міський голова Києва Віталій Кличко.

Скільки може тривати задимленість

У диму столиця може перебувати кілька днів. Усе залежить від погодніх умов. Прискорять зникнення диму вітер та опади.

Прогнози Українського гідрометцентру на найближчі три дні - 17-19 квітня - для Києва невтішні. Опадів не очікується, вітер буде незначний, 7-12 м/с і дутиме він якраз на столицю із Житомирської області та Чорнобильської зони. І лише вдень понеділка, 20 квітня, прогнозують дощ.

Чим небезпечна задимленість

У зоні ризику - всі, а найбільше - люди з хворобами дихальних шляхів, астматики, діти, люди похилого віку. Тому варто залишатися в приміщенні, щільно закрити вікна й двері.

Як рятуватися від диму

  • Варто обмежити перебування на відкритому повітрі.
  • Тримати вікна зачиненими, особливо вночі і рано вранці.
  • Під час відкриття вікон завішувати кватирки зволоженою тканиною і періодично її змінювати.
  • Ввімкнути системи кондиціонування та очищення повітря.
  • Проводити вологе прибирання, корисно поставити ємності з водою, щоб підвищити вологість повітря.
  • Збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день для дорослих, зокрема рекомендується пити підсолену і мінеральну лужну воду, молочно-кислі напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, мінералізовані напої, киснево-білкові коктейлі.
  • Якщо з’явилася задишка, кашель або безсоння, необхідно звернутися до лікаря.

Що відбувається в Чорнобильській зоні

4 квітня в Зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення поблизу с. Володимирівка Котовського лісництва виникла верхова лісова пожежа на площі 20 га. До гасіння залучили авіацію. 6 квітня поліція відкрила кримінальне провадження через пожежу в Чорнобильській зоні. Журналісти ТСН, які побували на місці згарища, кажуть, що вогнем знищено не лише ліси, а й 12 віддалених сіл, цвинтарі. Від пожежі загинули та постраждали сотні тварин. Збитки сягають десятків мільйонів гривень, проте точна площа вигорання ще невідома.

Вогонь перекинувся на інші території. Зокрема, й завдяки паліям. Пожежу в Чорнобильській зоні, яка тривала 10 днів поспіль, 14 квітня вдалося згасити, після того два дні спостерігалось лише тління пеньків та деревини. Рятувальникам дуже допоміг дощ. Однак через сильний вітер 16 квітня у Чорнобильській зоні знову почалася пожежа.

За повідомленням ДСНС, станом на 17:00 16 квітня у Чорнобильській зоні пожежники продовжували проливання окремих ділянок, де спостерігалося тління пеньків, залишків деревини, повалених сухих дерев, а також торф’яників. Унаслідок шквальних поривів вітру в другій половині дня відбулося ускладнення обстановки і з’явилися нові три осередки тління, які не є масштабними та не мають загрозливого характеру, запевнили в ДСНС.

Роботи із локалізації осередків загорання тривають у Корогодському, Дитятківському, Паришівському та Денисовицькому лісництвах.

Загрози для критичних об'єктів, такі як "Укриття", "Вектор" та іншим немає, запевнили в ДСНС.

До гасіння залучено понад 1100 осіб та 120 одиниць техніки, зокрема два гелікоптери.

Наслідки пожежі у Чорнобильській зоні

Наслідки пожежі у Чорнобильській зоні

 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Таємниці Чорнобиля
Наступна публікація