Конституцію Пилипа Орлика демонструватимуть в Софії Київській до 14 листопада

Конституцію Пилипа Орлика демонструватимуть в Софії Київській до 14 листопада

Фото: president.gov.ua

Конституція Пилипа Орлика (1710) прибула в Україну вперше за 311 років від часу свого створення.

Доправлений в Україну оригінал Конституції Пилипа Орлика експонуватиметься з 16 серпня до 14 листопада 2021 року в Софійському соборі в Києві.

Про це повідомляє Офіс президента.

"З ініціативи президента Володимира Зеленського в Україну доправлено оригінал Конституції Пилипа Орлика для тимчасового експонування в межах святкування 30-ї річниці незалежності. Всі охочі матимуть змогу побачити цей історичний документ з 16 серпня до 14 листопада 2021 року в Софійському соборі в Києві", - йдеться у повідомленні.

В ОП наголосили, що Конституція Пилипа Орлика (1710) прибула в Україну вперше за 311 років від часу свого створення. Відповідне завдання Зеленський поставив міністру закордонних справ Дмитру Кулебі.

"Переговори тривали багато місяців, адже шведська сторона була готова надавати лише копії документа. Але завдяки наполегливій роботі МЗС, посольства України в Королівстві Швеція, Міністерства культури Національний архів Швеції погодився надати в позику оригінал латиномовної версії Конституції Пилипа Орлика", - зауважили в ОП.

Як наголошується, цей документ вважається однією з перших конституцій Європи і фактично проголошував в Україні незалежну республіку з протекторатом шведського короля замість підданства царю, що було великим кроком уперед у політичній думці того часу.

"Хоча реальної сили Конституція Пилипа Орлика так і не набула, оскільки складалася на чужині, а її творці не мали змоги повернутися на батьківщину, але в історії вона залишилася як оригінальна правова пам’ятка, яка вперше в Європі обґрунтовує можливість існування парламентської демократичної республіки", - зауважили в Офісі Президента.

Там також наголосили, що прибуття документа, який вперше проголошував українську незалежність, на територію незалежної та суверенної України стало ще одним кроком у відновленні історичної тяглості України від часів Русі, Козацької держави, Української Народної Республіки й донині. "Сучасна Україна втілює прагнення та мрії всіх минулих поколінь борців за незалежність", - заявили в ОП.

Нагадаємо:

  • Конституція Пилипа Орлика була ухвалена на козацькій раді в місті Бендери у 1710 році. Тоді це була територія Османської імперії. Козаки та старшини опинилися там після невдалої для них Полтавської битви. Конституція має преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана.
  • Конституція була укладена у двох примірниках: староукраїнською та латинською мовами. Написана латиною зберігається в Національному архіві Швеції. Документ староукраїнською зберігається в Москві.

Новини України: оригінал Конституції Пилипа Орлика вже прибув до Києва

Новини України: оригінал Конституції Пилипа Орлика вже прибув до Києва

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
30-та річниця Незалежності України
Наступна публікація