Київський лікар-інфекціоніст пояснив, чому під час COVID-19 тримається температура

Київський лікар-інфекціоніст пояснив, чому під час COVID-19 тримається температура

Фото: Associated Press

За словами Євгена Дубровського, 80-90% пацієнтів одужують від COVID приблизно за тиждень.

Температура - один з перших неспецифічних факторів захисту організму від вірусних захворювань.

Температура завжди повинна супроводжувати інфекційне захворювання. Інакше - або захворювання неінфекційне, або неправильно (некоректно) працює імунна відповідь. Але в контексті COVID-19, з незрозумілих причин, багато людей про це забули.

Про це написав лікар-інфекціоніст Київської міської клінічної лікарні №4 Євген Дубровський у Facebook.

"Всі хочуть хворіти на респіраторні захворювання без симптомів. І поява на стовпчику термометра показника в 37,4 миттєво призводить до розпачу і паніки. Що робити, куди бігти. Адже мій сусід хворів без температури! Стоп! Чому людина повинна хворіти на інфекційне захворювання без температури?" - пише Дубровський.

Лікар зазначає, що всі ми хворіли неодноразово на різні ГРВІ. Кожен з нас знає на власному досвіді, що таке інтоксикація під час вірусної інфекції.

"Всі пам'ятають, що таке лихоманка 39 С протягом 4-5 днів, головний біль, відсутність апетиту, слабкість, ломота в тілі. Всі ми грамотні і прекрасно пам'ятаємо рекомендації лікарів: до п'яти днів усе вищеперераховане є нормою, лікується симптоматично. Тільки якщо на 6-7 добу не настає одужання, підключаються додаткові заходи: обстеження, аналізи, огляд лікаря, корекція лікування, а за показань - призначаються антибіотики. Це все прописні істини", - нагадує інфекціоніст.

І додає: "Чому в ситуації з COVID масово про це забувають? Чому з першого дня лихоманки 37,1 потрібно приймати найпотужніші антибіотики, які не працюють на віруси? Навіщо їхати в стаціонар за відсутності скарг? Навіщо рвати на собі волосся і одразу готуватися до ускладнень, якщо це абсолютно не обов'язковий прогноз під час COVID-19?".

Дубровський наголошує, що у разі коронавірусу все практично аналогічно з іншими ГРВІ: хворіємо до 5-6 днів. Більшість до цього часу вдало одужує. "Це 80-90% пацієнтів, за статистичними даними всіх провідних країн світу, і нашими спостереженнями в тому числі", - уточнює лікар.

Інфекціоніст все ж зауважує, що близько 10-20% не одужує швидко, оскільки імунітет ослаблений з різних причин або станів, через хронічні хвороби.

 "Подібна ситуація спостерігається у випадку багатьох захворювань, не тільки під час COVID. У такому разі, слід звернутися до лікаря повторно, обстежитися, лікуватися комплексно. Тому що є висока ймовірність приєднання бактеріальних ускладнень. За необхідності, лікар направить в стаціонар", - наголошує він.

Дубровський додає, що лихоманка під час COVID-19 - нормальна реакція організму на зараження. Це правильно, добре. І говорить про те, що імунітет робить свою роботу.

"Так, у разі COVID-19 є особливості. Є багато моментів, на які дослідники ще не дали вичерпних відповідей. Ми спостерігаємо у деяких  пацієнтів затяжний період, коли температура вище 37С тримається і тиждень, і два. Хоча інші скарги відсутні. Це, швидше за все, пов'язано з особливостями імунної відповіді, тому що SARS-COV-2 намагається ухилитися від дії захисних імунних клітин, впливає опосередковано на противірусну відповідь імунної системи і пригнічує дію інтерферону. Тому, організму потрібно більше часу і інші додаткові механізми захисту, щоб повністю нейтралізувати вірус", - пише лікар

Дубровський додає, що такий погляд на проблему частково пояснює, чому багато дітей хворіють так легко і практично непомітно. Імунітет у кожного різний. І хтось впорається з вірусом швидше, хтось повільніше. Але питання імунної відповіді на SARS-COV-2 залишаються ще дискутабельними.

"Будьте здорові! А якщо захворіли - не переживайте! Лікуйтеся грамотно і раціонально. COVID-19 - не вирок. А всього лише чергове респіраторне захворювання. Дамо раду, як давали раду вже не один раз", - підсумовує лікар.

 

Температура и ☣ Covid-19. В чем причина недоразумения❓ ℹ Температура - один из первых неспецифических факторов защиты...

Опубліковано Лікаром Дубровським Середа, 16 вересня 2020 р.

Раніше Дубровський пояснював, що імунітет, який формується у разі перенесення коронавірусної інфекції, є стійким та ефективним. Антитіла до COVID-19 зберігаються упродовж п'яти місяців після хвороби. 

Нагадаємо, Київ перейшов із "жовтої" зони карантину у "помаранчеву". Від 14 жовтня почали діяти додаткові обмеження, детальніше про них читайте за посиланням. 

Читайте також: 

Повʼязані теми:

Наступна публікація