Власників закладів харчування за не виконання правил каратиме Держпродспоживслужба.
У Київській міській державній адміністрації з метою протидії поширення коронавірусу закликали власників ресторанів, фаст-фудів, барів, кафе посилити дезінфекційні заходи. Насамперед, порадили встановити антисептики з дозаторами, ретельно обробляти столи, двері та стільці зі спеціальним розчином. Як змінилась ситуація у столичних закладах харчування на другий день карантину, у сюжеті ТСН.19:30.
В одному із закладів швидкого харчування, де роблять шаурму, кухар про карантин і додаткову дезінфекцію не знає. Хлопець два місяці тому приїхав з Узбекистану. Відтоді і працює біля метро у ятці з шаурмою. Стіл на якому готує, миє звичайною вологою ганчіркою. Чи нова вона, хлопець не відповів. Зайти до кіоску, аби поглянути, в яких умовах готується їжа, він теж не дозволив.
В іншому закладі швидкого харчування більш говіркі співробітники, але готують їжу без рукавичок і стіл оброблять звичайною серветкою, а не на спиртовій основі.
Журналісти з інспекцією приїхали в ще один популярний фаст-фуд. Бургери там готують у рукавичках. Співробітники закладу переконують, що руки часто миють та дезінфікують їх. Це робити відтепер можуть всі відвідувачі. Днями у закладі встановили ліктьові дозатори. Щогодини прибиральниця миє підлогу, спинки стільців та столики зі спеціальним розчином, який містить хлор.
В одному із ресторанів-караоке, яке вміщує шістдесят людей, прибиральниця ретельно миє двері. А свої руки обробляє антисептиком. А от офіціантів у рукавичках чи масках у київських ресторанах журналісти не зустріли.
У МОЗ розповіли, що власників закладів харчування за не виконання правил контролюватиме і каратиме Держпродспоживслужба.
"Для закладів громадського харчування встановлюється лише режим посиленої дезінфекції. Додаткові засоби поверхонь і те, що чіпають найчастіше люди. Це дверні ручки, наприклад", - каже Ігор Кузін, в.о.генерального директора ДУ "Центру Громадського здоров'я МОЗ України".
Наталя Островська