"Ідеальний" обман: у Києві шахраї легально торгували краденими квартирами

"Ідеальний" обман: у Києві шахраї легально торгували краденими квартирами

Фото: УНІАН

Для викриття афери і затримання злочинців знадобилися зусилля СБУ і прокуратури.

У Києві прокуратура та СБУ виявили шахрайську схему на ринку нерухомості. Махінатори підробляли документи на чужі квартири, а потім продавали сумлінним покупцям, які нічого про таку аферу не знали, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

"Прийшла на пошту – а там арешт на квартиру. І арешт прокуратури", - розповідає Ольга. Зараз вона знає, що стала жертвою квартирної афери, а рік тому дуже здивувалася, чому нею зацікавилися правоохоронні органи. "Шок, дуже великий шок, тому що мене і прописали, і поставили на облік, і взагалі не було жодних проблем", - пригадує потерпіла Ольга Шенер.

Квартирні махінації. Що варто знати, купуючи житло, аби не зостатися без грошей та квадратних метрів

Квартирні махінації. Що варто знати, купуючи житло, аби не зостатися без грошей та квадратних метрів

Про те, що з її помешканням та ще з кількома квартирами в Києві щось не так, силовики запідозрили після звернення нотаріуса. Та скаржилася, що використав її бланки. "Вона перепровірила і встановила, що не використовувала ці бланки і їх не посвідчувала – ці договори купівлі-продажу", - розповів заступник керівника київської місцевої прокуратури №7 Олександр Кобилянський.

Однокімнатну квартиру Ольга купила минулої весни. Подруга порадила брокера, жінці показували документи про те, що нерухомість "чиста": власниця померла, квартиру продає онучка. Її Ольга побачила лише під час підписання угоди, яка згодом виявилася фальшивою. Та й онучка була підставна. "Це був підробний документ при тому, що він був цілком справжній. З мокрими печатками", - розповіла потерпіла.

Показати цей дОговір Ольга не може – це речовий доказ у справі. Шахрайська схема не нова: аферисти продавали помешкання, які залишилися без власників. "Підбирали квартири, які належать особам, які нещодавно померли. Або ж підбирали квартири, які є неприватизованими", - пояснив  Кобилянський. Далі махінатори підробляли документи та оформлювали квартиру на фальшивих господарів. Потім продавали її, причому розпізнати підробку не міг навіть нотаріус. "Якщо працюють професійні шахраї – інколи виявити ці недоліки неможливо", - визнав юрист Опанас Карлін.

За рік прокуратура та СБУ вийшли на кількох осіб, під час обшуків знайшли сотні доказів. "Підроблені печатки судових органів, Мін’юсту, різних державних та комунальних підприємств, технічні паспорти, бланки нотаріальні, договори купівлі-продажу", - розповів представник прокуратури. Адвокати підозрюваних запевняють, що їхні підзахисні не мають ніякого стосунку до афер і виявлених предметів. Однак підозрюваних упізнають ошукані покупці.

Загалом у справі йдеться про п’ять незаконно проданих квартир, однак насправді їх може бути більше. У цій справі про шахрайство потерпілі не лише покупці, а й спадкоємці або ж держава, в яких махінатори по суті вкрали квартири. Помешкання Ольги має відійти державі – з цим вона вже змирилась. Від тих, хто її ошукав, вимагатиме повернути гроші через суд.

Як уберегтися і не стати жертвою такої схеми? Слід обов’язково перевіряти квартиру і її власників по всіх реєстрах, і в цьому не покладатися лише на нотаріуса, а звернутися по допомогу до юриста. "Перевірити особу продавця, перевірити обов’язково об’єкт придбання, перевірити правовстановлювальні документи", - радить Опанас Карлін.

Кореспондент ТСН Олена Мацюцька

Повʼязані теми:

Наступна публікація