Ентузіасти за тиждень до дня пам’яті жертв репресій прибрали в заповіднику "Биківнянські могили"

Дата публікації
Перегляди
1159
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Ентузіасти за тиждень до дня пам’яті жертв репресій прибрали в заповіднику "Биківнянські могили"

Фото: УНІАН

Люди кажуть, що сміття в цьому місці щороку меншає – українці стають більш культурними і свідомими своєї історії.

За тиждень до Дня пам’яті жертв політичних репресій у заповіднику провели толоку. На меморіалі в місці, куди в 1930-х тайкома звозили тіла розстріляних радянським режимом людей, не гребують викидати сміття, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Родина Ткачів приїздить сюди щороку, десь тут – останки їхнього діда і прадіда. Лише всередині 1990-х в архівах рідні з’ясували, що сталося із селянином Йосипом. "Сказали, що під’їхав "воронок", ну як раніше забирали НКВД, і все. За антирадянську агітацію", - каже правнук Юрій Ткач. Це був 1937-й, коли з Москви на місця спустили директиву – репресувати куркулів та антирадянські елементи. Сталін запустив машину репресій: за сфабрикованими звинуваченнями гинули селяни, духовенство, робітники та інтелігенція. "Їм було пред’явлено звинувачення у шпигунстві, нібито вони польські шпигуни. В Жовтневому палаці були розстріляни і вивезені в Биківню", - каже родичка репресованих Інна Олександрова.

Напередодні Дня пам'яті жертв політичних репресій у заповіднику "Биківнянські могили" провели толоку

Напередодні Дня пам'яті жертв політичних репресій у заповіднику "Биківнянські могили" провели толоку

Скільки поховано людей – достеменно ще не порахували, але відомо, що це десятки тисяч. "За кожною цифрою стоїть людська доля, не тільки страчених, а доля цілої сім’ї, наступних поколінь, бо це позначалось на біографіях родин аж до 1991 року", - пояснює генеральний директор національного історикро-меморіального заповідника "Биківнянські могили" Богдан Біляшівський. Цього дня ентузіасти разом із директором меморіалу вибрали для прибирання найбруднішу ділянку обабіч дороги. Люди з траси викидали непотріб, як у лісі, але смітили фактично на могилах. "Роблять це, не усвідомлюючи, напевно", - припускають активісти.

За годину вони назбирали повні кілька великих мішків – це скло, пластик, обгортки. Але сміття з роками все ж меншає: "Це значно менше, ніж ми збирали в попередні роки. Якийсь прогрес є явно". Меморіал у лісі – дуже спокійне місце із дуже трагічною історією. Наступної неділі, у день пам’яті жертв політичних репресій, до Биківнянських могил з’їдуться родичі закатованих. І, можливо, на цих деревах з’являться нові таблички – щороку науковці знаходять в архівах нові і нові імена розстріляних.

Кореспондент ТСН Олена Мацюцька

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1159
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація