Особисті речі одного з символів боротьби за незалежність України передані до музею.
Особисті речі й документи полковника армії Української Народної Республіки Євгена Коновальця з архіву Організації українських націоналістів передали до Музею революції 1917-1921 років. Серед надзвичайно цінних експонатів є годинник, що був на руці Коновальця під час його вбивства, та паспорт, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.
Усі ці речі понад 70 років зберігали українські націоналісти: кожен голова ОУН їх передавав наступнику, тому реліквії переїздили з країни в країну. І вже з Канади потрапили в Україну після проголошення незалежності. Годинник стоїть із часом смерті Євгена Коновальця.
Речі зберігатимуться в музеї, що розташований у нинішньому Будинку вчителя, де 100 років тому діяла Центральна Рада. Коновалець туди заходив до Винниченка, а також на наради до Грушевського. У час революції він зумів організувати перші підрозділи січових стрільців – вони були зразком боєздатності, а згодом увійшли до першої української армії. Підрозділ виконував функцію національної гвардії – охороняв урядові будівлі.
Талановитий військовий менеджер, Коновалець особисто брав участь в операціях проти більшовиків. Його постать ретельно досліджена істориками діаспори, українські ж дослідники і нині про Коновальця написали обмаль робіт. Радянська пропаганда старанно робила з патріота та ОУН жахачку, якою лякали дітей ще зі школи. Рудименти цієї брехні даються взнаки й досі.
Агенти радянських спецслужб здійснили кілька замахів на Коновальця. Останній, у голландському Роттердамі, був успішний. Історики твердять, що наказ убити українця давав особисто Сталін – і це свідчить про масштаб загрози, який становила постать для радянської ідеології. Під час поховання патріоти говорили, що могила є тимчасовою, і рештки героя повернуться в Україну після здобуття нею незалежності. Однак досі прах Коновальця в Роттердамі – держава вшанувати борця за волю не спромоглася.
Кореспондент ТСН Ірина Маркевич