Депутати придумали майбутнє для Києва: поділ на 30 районів і нові повноваження для мера

Депутати придумали майбутнє для Києва: поділ на 30 районів і нові повноваження для мера

Фото: ТСН

Однак шлях погодження та ухвалення законопроекту обіцяє бути дуже непростим.

Народні обранці надумали збільшити владу столичного мера і повернути Києву самоврядування. Ініціатори цього пояснюють, що в найбільшому місті його голова має чи ненайменше в Україні повноважень, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Київ має найкрупніший з регіональних бюджет і найбільшу концентрацію органів влади. Юридично містом керують дві людини: мер і голова столичної адміністрації. На практиці – це одна і та ж людина. "У нас є двоголовий орел. От що робить мер? Він виступає, як міський голова, головує на сесії та приймає рішення. Після обіду – дивиться, що ж я наприймав до обіду", - іронізує директор "Інституту розвитку територій" Юрій Ганущак.

Народні обранці хочуть збільшити владу столичного мера

Народні обранці хочуть збільшити владу столичного мера

Одним зі співавторів законопроекту про зміни статусу міського голови Києва є депутат Оксана Сироїд. Вона переконана, що мер столиці часто безправний, а інколи навіть узагалі заручник президента, котрий призначає голову КМДА. Яскравий приклад: після самовільної відставки мера Черновецького містом тривалий час керував лише голова КМДА, а от виборів міського голови не проводили, бо кияни могли обрати того, хто президента не влаштовував. Таку систему депутатка вважає неправильною. "Київ розглядався, як джерело заробітку, а також як таке важливе місто, яке треба контролювати", - каже нардеп.

У законопроекті пропонують надати меру повноваження, аналогічні тим, які є в інших містах, а також скоротити кількість депутатів міської ради до 25. Зарплати їм мають призначати, аби вони самі не ухвалювали корисливих рішень. На додачу – більшість повноважень передати районним радам, а саму столицю поділити щонайменше на 30 районів. Чинний мер Віталій Кличко із необхідністю змін погоджується, бо управляти таким мегаполісом, як Київ, із застарілими законами складно. "Дуже багато питань і щодо вилучення податків, і щодо діяльності муніципальної поліції, і землі", - каже він.

Однак є в мерії і зауваження до нового законопроекту. Нардеп Дмитро Білоцерковець пояснює, що команду Кличка лякає те, що надто багато пунктів у документі є декларативними і не зможуть бути втіленими на практиці. "Саме тому ми його і зареєстрували, щоб почати дискусію. Ми не говоримо, що це остаточна версія – її потрібно розглянути на рівні комітету", - пояснив політик.

Експерти ж нагадують, схожі законопроекти вже не раз реєструвалися у парламенті, але до фінального голосування вони так і не доходили. І пояснення тому просте: бюджет Києва – це майже 50 мільярдів гривень. Тобто колосальний ресурс, яким може розпоряджатися, наприклад, політичний опонент. "І елементарно можна шантажувати владу", - пояснив Ганущак. Проблема ж у тому, що без реформи неможлива повноцінна децентралізація, про яку так часто сама влада і говорить.

Кореспондент ТСН Олександр Романюк

Повʼязані теми:

Наступна публікація