День після пожежі на Хрещатику: на згарище історичної будівлі пустили журналістів

День після пожежі на Хрещатику: на згарище історичної будівлі пустили журналістів

Фото: УНІАН

Влада, активісти та експерти шукають причини нищення пам'ятки на центральній вулиці столиці.

Рятувальники продовжують роботи в будівлі колишнього центрального гастроному на Хрещатику. Там перевіряють товсті дерев'яні балки та розбирають усі конструкції, котрі можуть обвалитися, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

"Все одно лишаються окремі осередки пожежі, які ми повинні ліквідовувати. А також власник об'єкту повинен зробити все, щоб сторонні люди не потрапляли всередину", - зауважив керівник управління реагування надзвичайних ситуацій Андрій Колодій. Однак на згарище пускають навіть журналістів і власників магазинів. Останні говорити про свої збитки вони не хочуть, але і так видно – вціліло не багато.

Активісти певні, що пожежа на Хрещатику - це умисний підпал задля ласого шматка землі

Активісти певні, що пожежа на Хрещатику - це умисний підпал задля ласого шматка землі

У поліції попередньо порушили кримінальне провадження про умисне знищення майна. У міській адміністрації поспішають зі своєю версією – будівельні роботи. Та експерти і громадські активісти певні, що це був зумисний підпал. "Це крок з відчаю забудовників. І вони просто знищили предмет цінності. І немає що реставрувати. І вже коли немає предмету охорони, коли немає предмету для обговорення для збереження – тоді вони будують, що хочуть", - вважає Віктор Глеба.

За проектом "реставрації" власник пам'ятки ще в 2012-му році запланував добудувати ще 10 поверхів і мансарду. Громадська активістка Олена Терещенко збирала документи з приводу цієї забудови останні 5 років. "Цей проект в 2013 році був затверджений міністерством культури. Міністерство також надало необхідні листи. Ось як це звучить - реставрація, реабілітація та пристосування пам'ятки місцевого значення", - твердить Терещенко. На це Мінкультури відповіло листом, у якому йдеться про те, що дозволів на роботи у будівлі не надавали.

У КМДА ж розповідають, що власник пам'ятки роками порушував охоронну угоду, а минулого місяця його оштрафували. А проект перебудови, про котрий іде мова, взагалі недісний. Місто ж дозволить або відновити будівлю в первинному вигляді, або взагалі відбере цю землю у свою власність.

Компанія-власник будови – це "АБ ІНВЕСТИЦІЇ ТА РОЗВИТОК". До 2012-го року її співзасновниками були київський бізнесмен Володимир Дейнега та брати Супруненки, близькі до родини Черновецького. Телефоном Дейнега та Олександр Супруненко сказали, що до приміщення більше не мають жодного стосунку, а компанією тепер володіє британська фірма, кінцевим бенефіціаром якої є громадянин Кіпру. В офіційному листі для ЗМІ компанія версію підпалу спростовує.

Цей будинок чи не єдиний, що вцілів на Хрещатику під час бомбардувань Другої світової війни. Йому вже майже 150 років. Спочатку це був готель, у якому жили художник Врубель, актор Панас Саксаганський і навіть гетьман Скоропадський. За радянських часів і до 2006-го року тут був центральний гастроном. "Там був кондитерський відділ і там продавали каву. Там так пахло. Потім там можна було купити - були перші автомати еспресо. Можна було купити каву. Маленька філіжаночка коштувала 5 копійок", - розповів історик Олександр Кучерук.

Кореспондент ТСН Оксана Муляр

Повʼязані теми:

Наступна публікація