Оренда однокімнатних квартир подешевшала на 25%, а будинки за містом навпаки подорожчали.
Київські квартири порожніють, незважаючи на послаблення карантину. Пропозиція збільшується, а ціни падають.
У причинах розбиралася "Ліга.Бізнес".
Причина не лише в карантині
Влітку зійшлися сезонний спад і ефект карантину - ринок оренди житла в Києві максимально просів. Про це розповів директор консалтингової компанії City Development Solutions Роман Герасимчук. У червні, за його словами, проставили близько 11 000 квартир - майже удвічі більше, ніж на початку карантину.
"Кількість вакантного житла на ринку досі росте", - говорить експерт. Він пояснює це сезоном відпусток і від'їздом студентів після закінчення навчального року.
"Орендарі, як правило, затримувалися в тих квартирах, де власники погоджувалися на "карантинні знижки", - пояснює директор ріелторського об'єднання "Простор" Юлія Курганова.
У столиці в першу чергу впали ціни на оренду однокімнатних квартир - з початку року на 25%, двокімнатні подешевшали на 20%, найменше постраждали трикімнатні квартири - всього на 5%.
Варіанти та ціни
Мінімальна ціна житла зараз стартує від 3500 грн, кажуть експерти. За ці гроші можна орендувати однокімнатну квартиру без ремонту в старому житловому фонді в спальному районі. До метро доведеться добиратися транспортом.
Найпопулярніші квартири зараз коштують від 6000 до 12 000 грн.
Експерти виділяють три категорії житла:
- 6000 грн. За цю ціну можна орендувати однокімнатну квартиру зі свіжим ремонтом в новому будинку в спальному районі. До карантину таке житло коштувало близько 7500 грн.
- 7000-9000 грн. За ці гроші можна зняти однокімнатну квартиру в новому будинку в спальному районі в 10-15 хвилинах від метро або двокімнатну з ремонтом в старому житловому фонді. До карантину ціна ці об'єкти стояла до 10 500 грн.
- 12 000 грн. Стільки попросять заплатити за двокімнатну квартиру з ремонтом, хорошими меблями і технікою в новому будинку в спальному районі або за однокімнатну квартиру в старому житловому фонді в центрі міста.
Будинки за містом
Карантин і літній сезон на руку орендодавцям заміських будинків. З початку року попит на заміську нерухомість збільшився практично в півтора рази. Це позначилося на цінах. Оренда дач під Києвом подорожчала в середньому на 20-25%.
Найбільшим попитом користуються заміські дачі в 25 км від Києва, в пішій доступності від водойм і в місцевості з добре розвиненою інфраструктурою.
Чого чекати восени
Незважаючи на зростання ділової активності у вересні, восени ціни на оренду житла в Києві особливо не виростуть, вважають експерти.
Восени попит може вирости на 15% в порівнянні з літніми місяцями, але глобальних змін не буде.
Є кілька факторів, які впливатимуть на ціни: серед них рівень безробіття та можливість міграції.
"Ми вперше зіткнулися з такою ситуацією, як карантинний форс-мажор. Ніхто не знає, як ринок себе поведе далі. Але, думаю, ціни нескоро повернутися до докризових", - підсумовує Курганова.
Нагадаємо, сьогодні, 7 серпня, мер Києва Віталій Кличко попередив, що Київ може повернутися до суворого карантину.