Чужі паспортні дані та контакт у месенджері: у Києві шахраї два роки дурили людей на ринку житла

Дата публікації
Перегляди
4401
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Чужі паспортні дані та контакт у месенджері: у Києві шахраї два роки дурили людей на ринку житла

Фото: УНІАН

Вигідна ціна багатьом покупцям засліплювала здоровий глузд і вони йшли на ризик.

Орендодавців неіснуючих квартир викрили слідчі прокуратури Києва. Троє чоловіків, двоє з яких на момент скоєння злочинів були неповнолітніми, впродовж двох років "здавали" квартири за підробними документами, а коли гроші падали їм на картку – псевдоорендатори щезали назавжди, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

Учителька молодших класів Наталя в очах своїх сусідів стала аферисткою після того, як загубила паспорт. Спочатку її месенджер закидали однотипними повідомленнями: "Аферистка, сволота, поверни гроші, ти куди зникла – це найбільш цензурні слова". А потім на порозі школи, де вона працює, з’явився чоловік, який нібито в неї винайняв квартиру. Він був дуже злий, бо вирішив винайняти квартиру заради вагітної дружини та повівся на в півтора рази меншу ціну.

Орендодавців фейкових квартир викрили слідчі прокуратури Києва

Орендодавців фейкових квартир викрили слідчі прокуратури Києва

Інформацію про оренду за вигідною для Києва ціною шахраї розміщували на сайті оголошень. Із потенційними орендодавцями спілкувалися письмово через месенджери. Для переконливості надсилали копії вже недійсних паспортів та підроблені свідоцтва  на  квартиру. Потім орендодавці перераховували гроші, а вже під дверима оплаченого житла ловили облизня. "Іноді це мотивувалося, як передоплата, іноді, як плата за перший і останній місяць проживання, і давалися банківські картки. Після того, як здійснювалися перерахування, номер телефону вимикався, а оголошення знімалося. Один епізод – тисяча гривень, інший – 2900 гривень, 4000", - розповів прокурор Станіслав Петренко.

Квартири здавали й від імені Оксани – дівчина, яка зареєстрована та живе з батьками за 70 кілометрів від Києва, нібито володіла нерухомістю в центрі столиці. Копія її паспорта, підозрює Оксана, до шахраїв моглиа потрапити з кредитної спілки, де вона позичала гроші. Її, як і Наталю, так само тероризували дзвінками ошукані люди. "Поставила  программу, яка блокує номери, які не є в телефоні – воно автоматично скидає, і я не бачу, хто телефонував, щоб свої нерви зберегти".

Карен Оганесян 25 років працює на ринку нерухомості. За його припущенням, орієнтовно 50 тисяч людей потрапляють на гачок шахраїв при оренді квартир щороку. При цьому часто навіть не звертаються до поліції. Найпоширеніша  схема – так звана суборенда. Дурилюди на місяць орендують квартиру, а потім здають її іншим, беруть завдаток і зникають. За день одну квартиру можуть здати кільком людям. Іще один спосіб обману – коли про оренду домовляються з одним власником житла, а їх насправді кілька. Орендодавця, який уже заплатив гроші, просто виганяють із квартири інші власники.

Інколи так звані чорні ріелтори продають бази даних неіснуючих квартир. "Коли на ринку виставлені квартири за однією ціною, а тут раптом квартира на 30-40% дешевше, і ти бігом – треба зачепитися за цю квартиру, хоч би хтось інший не перехопив, вигідна ціна", - пояснює психологію обману експерт Карен Оганесян. Усі схеми, каже він не нові, але жертв від цього не меншає. У випадку з трьома шахраями постраждалих може бути значно більше, за офіційні 9 осіб, адже злодії працювали два роки. Тепер їм загрожує до трьох років ув’язнення.

Аби не стати  жертвою махлярів, варто не втрачати здоровий глузд і мати елементарні навички з юриспруденції. Адвокат Петро Бойко радить дотримуватися таких правил: тільки особисті зустрічі з орендодавцями, хоча б візуально подивитися паспорт на ознаки підробки, вимагати оригінал ідентифікаційного коду, через реєстр нерухомості перевірити власника житла й обов'язково укладати двосторонній договір. "Коли вони бачать настирність людини, вони самі тихенько зникають. У чому полягає шахрайство? Вони завжди намагаються вас так переконати, створити таку ілюзію, щоб ви самі віддали добровільно гроші", - каже Петро Бойко.

Кореспондентка ТСН Валентина Доброта

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4401
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація