30 років трагедії на Головпоштамті: у центрі Києва загинули 11 людей

30 років трагедії на Головпоштамті: у центрі Києва загинули 11 людей

Перехожі ховалися від дощу, а відвідувачі пошти проходили ґанок, коли конструкції раптом обвалилися.

Сьогодні минає 30 років із дня трагедії на київському Головпоштамті. У 1989 році там посеред дня обвалились конструкції на вході в будівлю, під завалами загинули 11 людей, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Центральна площа столиці України, архітектура післявоєнного Хрещатика починається з монументальної споруди – Головпоштампту. 30 років тому там було багато киян, прогулювалися туристи, аж раптом колони із балконом і накриттям впали просто на людей. Купи бетону, каміння, люди під завалами – гуркіт було чути на кілометри. "Я чула, я чула той гуркіт і потім приходила сюди, коли це все сталося. Це страшне, звичайно", - каже донька архітектора Анатолія Добровольського Тетяна Добровольська.

У столиці згадали жертв трагедії, що сталася на Головпоштамті 2 серпня 1989 року

У столиці згадали жертв трагедії, що сталася на Головпоштамті 2 серпня 1989 року

Її батько – один із розробників проекту реконструкції Хрещатика. Сам Головпоштамт він не проектував, однак керував зведенням кількох житлових будинків на головній вулиці Києва. Там родина і жила. Тетяна згадує, що того дня була на пошті за кілька годин до обвалу. "Під тою аркою висіли з відбійниками і довбали просто арку. І ми це бачили і дивувались – як так можна", - пригадує очевидиця.

Будівлю пошти звели у 1957 році. Тетяна запевняє, що конструкція була надійна. У 1989 році вирішили провести ремонт. Ось спогади історика Михайла Кальницького: "Я проходив Хрещатиком і побачив: лежить на асфальті жінка, вбита. Просто впав величезний шматок карнизу з поштампту – її серед білого дня вбив". Можливо, той випадок і став приводом провести реконструкцію. Робітники знімали облицювання, та якоїсь миті лівий пілон почав руйнуватись і потягнув за собою усю арку. 

Того дня в Києві йшов дощ – люди сховались якраз під дашком Головпоштампту. Під завалами тоді опинилось 13 людей, одразу всі навколо кинулись їх рятувати. "Хоча згори там нависали якісь шматки на арматурі – люди кинулися, намагалися допомогти, врятувати, розібрати завали", - каже дослідник історії Києва Михайло Кальницький. Двох таки витягли живими, але 11 загинуло.

Приховати цей факт радянська влада вже не могла – про трагедію дуже швидко дізнались і за кордоном. Версій, чому поштампт обвалився, було кілька – і проблеми під час зведення, і проведене згодом метро, і самі ремонтні роботи. За кілька років поштамптові повернули старе обличчя, і він кілька разів був в епіцентрі подій в Україні: в Помаранчеву Революцію став місцем народної творчості, а Революцію Гідності в самій будівлі був штаб Євромайдану. Сьогодні на його стіні "Укрпошта" вивісила довідку про трагічні події 30-річної давнини. Там сумують за загиблими і дякують невідомим героям, які кинулись на порятунок людей з-під завалів.

Кореспондентка ТСН Олена Мацюцька

Повʼязані теми:

Наступна публікація